Кестелік модельдер - Knowledge гипермаркети. Материалдық және ақпараттық модельдер Ақпаратты кестелік ұсынудың ыңғайлылығы неде?

| Информатика және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар | Сабақты жоспарлау және сабақ материалдары | 8 сынып | Оқу жылына арналған сабақтарды жоспарлау | Кестелік үлгілер

12-сабақ
Кестелік үлгілер

Кестелік модельдер. Сұрақтар мен тапсырмалар

Кестелік үлгілер
Сұрақтар мен тапсырмалар

Ең бастысы туралы қысқаша

Ақпараттық модельдерді кеңінен көрсету тік бұрышты кестелер қолданылады.

Кесте түрінде «объекті-меншік»бір жол бір объект туралы ақпаратты қамтиды. Бағандар – объектілердің жеке сипаттамалары (қасиеттері).

Кесте түрінде «объект-объект»әртүрлі объектілер арасындағы қатынасты көрсетеді.

Сандық тікбұрышты кесте матрица деп аталады. Нөлдер мен бірліктерден тұратын матрица екілік деп аталады.

Екілік матрица объектілер арасындағы байланыстардың сапалық сипатын көрсетеді.

Сұрақтар мен тапсырмалар

1. Ақпаратты кестелік ұсынудың ыңғайлылығы неде?

2. Мектепте және үйде жұмыс істейтін кестелерге мысал келтіріңіз. Олардың қандай түріне жататынын анықтаңыз: «объект-қасиет» немесе «объект-объект».

3. Матрица дегеніміз не? Екілік матрица дегеніміз не?

4. Сыныптастарыңыздың хоббиі туралы ақпаратты кесте түрінде көрсетіңіз. Осы мақсатта кестенің қандай түрін пайдаланасыз?

5. Қолданылуы кестелік моделькөбінесе ақпараттық мәселені шешуді жеңілдетеді. Келесі кестеде сынып кестесіндегі көлеңкеленген ұяшықтар мектептегі 9-11 сыныптардағы дене шынықтыру сабақтарына сәйкес келеді.

Келесі тапсырмаларды орындаңыз:

Осы кестеге қажетті дене шынықтыру мұғалімдерінің ең аз санын анықтау;
екі дене шынықтыру мұғалімімен жұмыс істеуге болатын кесте нұсқаларының бірін табыңыз;
мектепте үш дене шынықтыру мұғалімі бар: Иванов, Петров, Сидоров; ешкімде «терезелер» (бос сабақтар) болмайтындай етіп кестеде олардың арасында сабақтарды бөлу;
Барлығына бірдей жүктеме болуы үшін сабақтарды үш мұғалім арасында таратыңыз.

  • Есептеу техникасы
  • 8 сынып
  • 02.04.2017

Информатика сабағы Сабақтың тақырыбы: Кестелік модельдер (1 слайд) Сынып: 8 Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгеру Уақыты: 40 минут Сабақтың мақсаты: (2 слайд)  1. «Нысан-сипат» типті оқу кестелері;  2. «объект-объект» түріндегі кестелер;  3. Екілік матрицалармен танысу;  4. Зейінін, есте сақтауын, логикасын дамыту. Құрал-жабдықтар мен оқу құралдары: Компьютер, проектор, мультимедиялық тақта, 9-сыныпқа арналған информатика оқулығы И.Г. Семакин, 2012, дәптер, қаламдар, сурет құралдары, күнделіктер. Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі (3 минут) 2. Білімді пысықтау (5 минут) 3. Жаңа материалды пысықтау (17 минут) 4. Қорытындылау (8 минут) 5. Үйге тапсырма (7 минут) Сабақтың барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі . Сәлем! Жоқтарды тойлау! 2. Білімді жаңарту. Сыныпқа арналған қайталау сұрақтары: (3-слайд) 1. Модельдеу дегеніміз не? Модельдеу – адамның модель жасау әрекеті (толық масштабты немесе ақпараттық) (4 слайд) 2. Модельдеу объектісі туралы түсінік беріңіз. Модельдеу объектісі ұғымын кең мағынада түсіну керек. Ол материалдық объект болуы мүмкін: кеме, комета, тірі жасуша; табиғи құбылыс: найзағай, күн тұтылуы; процесс: зымыранның ұшуы, биржадағы акция бағасының өзгеруі және тағы басқалар (5 слайд) 3. Модель дегеніміз не? Модель – нақты объектінің жеңілдетілген ұқсастығы. Модель нысанның модельдеу мақсаты тұрғысынан маңызды болып табылатын кейбір қасиеттерін ғана көрсетеді (6 слайд) 4. Формальизацияны анықтаңыз. Формальизация – модельдеу объектісінің нақты қасиеттерінен олардың белгілі бір белгі жүйесінде формальды белгіленуге өтуінің нәтижесі (7-слайд) 5. Графикалық ақпараттық модельдер (диаграмма, құрылым, график) туралы барлығын айтып беріңіз. Схема - бұл графикалық дисплейкүрделі жүйенің құрамы мен құрылымы. Құрылым - жүйенің элементтерінің біртұтас тұтастыққа біріктіру реті. График – бұл процестің моделі (8-слайд) 3. Жаңа материалды оқу. «Нысан-қасиет» типті кестелер (9 слайд) Ақпараттық модельдің тағы бір кең тараған түрі – жолдар мен бағандардан тұратын төртбұрышты кесте. Кестелерді пайдалану өте таныс болғандықтан, оларды түсіну әдетте қосымша түсіндіруді қажет етпейді. Мысал ретінде «Үй кітапханасы» кестесін қарастырайық (10 слайд) Саны Автордың аты-жөні Жылы Полк 0001 Беляев А.Р. Қосмекенді адам 1987 5 0002 Кервуд Д. Солтүстіктің серпілісі 1991 7 0003 Тургенев И.С. Романдар мен әңгімелер 1982 1 0004 Олеша Ю.К. Таңдаулылар 1987 5 0005 Беляев А.Р. Звезда КЕТС 1990 5 0006 Тыньянов Ю.Н. Кюхля 1979 1 0007 Толстой Л.Н. Романдар мен әңгімелер 1986 1 Кестені құрастыру кезінде ол тек қолданушыны қызықтыратын ақпаратты қамтиды. Мысалы, кестеге енгізілген кітаптар туралы мәліметтерден басқа, басқалары бар: баспа, беттер саны, құны. Дегенмен, кестені құрастыру үшін кітаптың авторы, аты мен шыққан жылы, кітап сөрелерінен кітапты табу үшін мәліметтер жеткілікті болды. Барлық сөрелер нөмірленген деп болжанады, сонымен қатар әрбір кітапқа инвентарлық нөмір беріледі. Бұл үй кітапханасының кітап қорының ақпараттық үлгісі. Сондай-ақ кесте уақыт өте келе болатын кейбір процестерді көрсете алады. Мысалы, «Ауа райы» кестесі (11 слайд) Тәулік жауын-шашын Температура Қысым Ылғалдылық 15.03.2007 Қар -3,5 746 67 16.03.2007 Жауын-шашынсыз 0 750 62 17.03.2007 Тұман 1,403010 2007 Жаңбыр 3,4 745 96 19.03.2007 Жауын-шашынсыз 5,2 760 87 Көрсеткіштер бес күн ішінде тәуліктің бір уақытында алынды. Кестеге қарап, әртүрлі күндерді температура, ылғалдылық және т.б. бойынша салыстыру оңай. Бұл кестені келесідей деп санауға болады. ақпараттық модель ауа райы жағдайларының өзгеру процесі. Бұл кестелер ең жиі қолданылатын кесте түрі болып табылады. Оларды объект-қасиет кестелері деп атайды. Мұндай кестенің бір жолында бір объект туралы ақпарат (кітапханадағы кітап немесе белгілі бір күндегі сағат 12-00-дегі ауа райы жағдайы) болады. Бағандар – объектілердің жеке сипаттамалары (қасиеттері). Әрине, олардағы жолдар мен бағандарды 90 градусқа бұру арқылы ауыстыруға болады. Кейде олар мұны жасайды. Сонда жолдар қасиеттерге, ал бағандар нысандарға сәйкес келеді. Бірақ көбінесе кестелер бағандарға қарағанда жолдар көп болатындай етіп құрастырылады. Әдетте, қасиеттерге қарағанда нысандар көп. Нысаннан нысанға кестелер Кестенің тағы бір кең тараған түрі әртүрлі объектілер арасындағы қатынастарды бейнелейтін кестелер болып табылады. Олар объектілік кестелер деп аталады. Мұнда әрбір оқушы түсінуге болатын үлгерім кестесінің мысалы келтірілген: (12 слайд) Студент Орыс тілі алгебра Химия Физика Тарих Музыка Аликин Петр 4 5 5 4 4 5 Ботов Иван 3 3 3 3 3 4 Волков Илья 5 5 5 5 5 5 Галкина Нина 4 4 5 2 4 4 Жолдар оқушыларға сілтеме жасайды - бұл нысанның бірінші түрі; бағандар - мектеп пәндері үшін - объектілердің екінші түрі. Кестенің әрбір ұяшығында жол мен бағанның қиылысында берілген оқушының берілген пән бойынша алған бағасы көрсетіледі. Келесі кесте де нысан-нысан түріне жатады. Дегенмен, алдыңғы кестеден айырмашылығы, бұл кестедегі жолдар мен бағандар нысандардың бір түріне жатады. Бұл кестеде елді мекендер арасындағы тікелей жолдардың болуы туралы ақпарат бар. (13 слайд) Саяжайлар Озерная Подгорная Елово Құндыздар саяжайлар 1 1 1 1 0 Озерная 1 1 0 1 1 Подгорная 1 0 1 0 1 Елово 1 1 0 1 1 Құндыздар 0 0 1 1 1 Бинарлы матрицаларда (14 қайта) сандардан тұратын кесте матрица деп аталады. Егер матрицада тек 0 және 1 болса, онда ол екілік матрица деп аталады. Жолдар кестесінің сандық бөлігі екілік матрица болып табылады. Параметрлер кестесі екілік матрицаны да қамтиды. (15 слайд) Студент Геология Гүл өсіру Би билеу Русанов 1 0 1 Семенов 1 1 0 Зотова 0 1 1 Шляпина 0 0 1 Үш факультативтік пәнге қатысқан төрт студент туралы мәлімет беріледі. Бір баруды, нөл бармауды білдіретіні сізге түсінікті болуы керек. Бұл кестеден, мысалы, Русанов геология мен биге барады, Семенов геология мен гүл өсіруге барады және т.б. Екілік матрица болып табылатын кестелер объектілер арасындағы байланыстың сапалық сипатын көрсетеді (жол бар - жол жоқ, барулар - бармайды және т.б.). ). Біз кестенің екі түрін ғана қарастырдық: «объект-қасиет» және «объект-объект». Іс жүзінде басқа, әлдеқайда күрделі кестелер қолданылады. 4. Қорытындылау. (16-слайд) Бүгін нені жаңа білдіңіз? Ақпаратты кестелік ұсынудың ыңғайлылығы неде? Мектепте және үйде жұмыс істейтін кестелерге мысал келтіріңіз. Матрица дегеніміз не? Екілік матрица дегеніміз не? Журналға конспект жасау. 5. Үйге тапсырма. (17 слайд) Сабақ нөмірі 9А 9Б 10А 10Б 11А 11Б 1 2 3 4 5 6 Бұл кестеде сабақ кестесіндегі көлеңкелі ұяшықтар мектептің 9-11 сыныптарындағы дене шынықтыру сабақтарына сәйкес келеді. Келесі тапсырмаларды орындаңыз: Осы кестеге қажетті дене шынықтыру мұғалімдерінің ең аз санын анықтаңыз; Екі дене шынықтыру мұғалімімен жұмыс істеуге болатын жоспарлау нұсқаларының бірін табыңыз; Мектепте үш дене шынықтыру мұғалімі бар: Иванов, Петров, Сидоров; ешкімде «терезелер» болмайтындай кестеде олардың арасында сабақтарды таратыңыз; Барлығына бірдей жүктеме болуы үшін сабақтарды үш мұғалімге таратыңыз. Сабақ үшін рахмет! (18 слайд)

Материалдық және ақпараттық модельдер

Барлық модельдерді екі үлкен класқа бөлуге болады: материалдық модельдер және ақпараттық модельдер.

Материалдық модельдер.

Тақырыптық үлгілер көрсетуге мүмкіндік береді материалдың көрнекі формасытікелей зерттеу үшін қол жетімсіз объектілер мен процестер (өте үлкен немесе өте кішкентай объектілер, өте жылдам немесе өте баяу процестер және т.б.).

Ғимараттар мен құрылыстардың үлгілері сәулетшілерге қала құрылысының ең жақсы шешімдерін таңдауға мүмкіндік береді, ұшақтар мен кемелердің үлгілері инженерлерге олардың оңтайлы пішінін таңдауға мүмкіндік береді.

Оқыту процесінде пәндік модельдер жиі қолданылады. География курсында біз Жер планетасы туралы алғашқы түсініктерді оның моделі – глобусты зерттеу арқылы аламыз (4.3-сурет), физика курсында іштен жанатын қозғалтқыштың жұмысын оның моделін пайдалана отырып, химия пәнінен Заттың құрылымы, біз молекулалар мен кристалдық торлардың модельдерін қолданамыз, биологияда адамның құрылымын анатомиялық модельдер арқылы зерттейміз.

Ақпараттық модельдер.

Ақпараттық модельдер объектілер мен процестерді бейнелі немесе символдық түрде, сонымен қатар кестелер, блок-схемалар, графиктер және т.б. түрінде көрсетеді.

Бейнелі модельдер

Бейнелеуші ​​модельдер (сызбалар, фотосуреттер және т.б.) – бұл қандай да бір ақпараттық ортада (қағазда, фото және пленкада және т.б.) жазылған объектілердің көрнекі бейнелері. Объектілерді сыртқы белгілері бойынша жіктеу қажет болатын оқытуда бейнелі ақпараттық модельдер кеңінен қолданылады (ботаника, биология және физика бойынша оқу плакаттарын есте сақтаңыз).

Графикалық ақпарат модельдері

Карта ақпараттық модель ретінде.Жер бедері картасын (4.4-сурет) ақпараттық модель деп атауға бола ма? Әрине аласыз! Біріншіден, картаол үшін модельдеу объектісі болып табылатын белгілі бір аумақты сипаттайды. Екіншіден, бұл графикалық ақпарат. Карта белгілі бір мақсат үшін жасалған: оның көмегімен сіз қалаған елді мекенге жете аласыз. Сонымен қатар, сызғышты пайдаланып және картаның масштабын ескере отырып, әртүрлі нүктелер арасындағы қашықтықты анықтауға болады. Алайда, бұл карта елді мекендер туралы олардың орналасқан жерінен басқа егжей-тегжейлі ақпарат бермейді.

Электр тізбегінің схемасы нақтыға сыртқы ұқсастығы жоқ электр тізбегі(Cурет 4.6). Электр аспаптары (шам, ток көзі, конденсатор, кедергі) символдық белгішелермен бейнеленген, ал сызықтар оларды байланыстыратын электр өткізгіштер болып табылады. Электр сызбасыконтурдың жұмыс істеу принципін түсіну үшін қажет, сонда сіз ондағы токтар мен кернеулерді есептей аласыз, осылайша тізбекті құрастыру кезінде оның элементтерін дұрыс қосуға болады.

Суретте. 4.7 диаграмманы көрсетеді.

Схема күрделі жүйенің құрамы мен құрылымының графикалық көрінісі болып табылады.

Құрылым- бұл жүйенің элементтерін бір бүтінге біріктірудің белгілі бір тәртібі.

Мәскеу метросының құрылымы радиалды шеңбер деп аталады.

График - бұл процестің үлгісі.

Әртүрлі процестерді көрсету үшін жиі графиктер қолданылады. Суретте. 4.8-суретте температураның белгілі бір кезеңдегі өзгеру графигі көрсетілген.


Күріш. 4.8. Температура кестесі

Сіз бұрын карталармен, сызбалармен, диаграммалармен және графиктермен айналыстыңыз. Сіз оларды бұрын ақпараттық модель тұжырымдамасымен байланыстырған жоқсыз.

Иконикалық ақпараттық модельдер.

Белгілердің ақпараттық үлгілері әртүрлі тілдерді (белгі жүйелері) пайдалана отырып құрастырылады. Белгілік ақпараттық модель мәтін түрінде (мысалы, бағдарламалау тіліндегі бағдарлама) немесе формула түрінде (мысалы, Ньютонның екінші заңы F = ma) ұсынылуы мүмкін.

Кестелік үлгілер

Кесте түріндегі ақпараттық модельдер кеңінен қолданылады. Д.И.Менделеевтің химиялық элементтер кестесінде химиялық элементтер кесте ұяшықтарында атомдық массалардың ұлғаюы арқылы, ал бағандарда валенттік электрондар саны бойынша орналасады. Кестедегі позиция бойынша элементтердің кейбір физикалық және химиялық қасиеттерін анықтауға болатыны маңызды (4.9-сурет).

Объект-сипат кестелері

Ақпараттық модельдің тағы бір кең таралған түрі болып табылады төртбұрышты үстел, жолдар мен бағандардан тұрады. Кестелерді пайдалану өте таныс болғандықтан, оларды түсіну әдетте қосымша түсіндіруді қажет етпейді.

Мысал ретінде 4.1 кестені қарастырайық.

4.1-кесте. үй кітапханасы
Сан Автор Аты Жыл Сөре
0001 Беляев А.Р. Қосмекенді адам 1987 5
0002 Curwood D. Солтүстіктің қаңғыбастары 1991 7
0003 Тургенев И.С. Романдар мен әңгімелер 1982 1
0004 Олеша Ю.К. Таңдаулылар 1987 5
0005 Беляев А.Р. Жұлдыз КЭК 1990 5
0006 Тыньянов Ю.Н. Күля 1979 1
0007 Толстой Л.Н. Романдар мен әңгімелер 1986 1
0008 Беляев А.Р. Таңдаулылар 1994 7

Кестені құрастыру кезінде ол пайдаланушыны қызықтыратын ақпаратты ғана қамтиды. Мысалы, 4.1-кестеге енгізілген кітаптар туралы мәліметтерден басқа басқалары бар: баспасы, беттер саны, құны. Дегенмен, 4.1-кестенің құрастырушысы үшін бір кітапты екіншісінен ажыратуға («Автор», «Тақырып», «Жыл» бағандары) және кітап сөрелерінен («Сөре» бағанасы) кітапты табуға мүмкіндік беретін ақпарат жеткілікті болды. ”). Барлық сөрелер нөмірленген деп болжанады, сонымен қатар әрбір кітапқа өзінің инвентарлық нөмірі («Нөмір» бағанасы) беріледі.

4.1-кесте ақпараттық модельүй кітапханасының кітап қоры.

Кесте уақыт бойынша орын алатын кейбір процестерді көрсетуі мүмкін (4.2-кесте).

4.2-кесте. Ауа райы
Күн Атмосфералық жауын-шашын Температура (С градус) Қысым (мм.сын.бағ.) Ылғалдылық (пайыз)
15.03.04 Қар -3,5 746 67
16.03.04 Жауын-шашынсыз 0 750 62
17.03.04 Тұман 1,0 740 100
18.03.04 Жаңбыр 3,4 745 96
19.03.04 Жауын-шашынсыз 5,2 760 87

Көрсеткіштер тәуліктің бір уақытында бес күн бойы алынды. Кестеге қарап, әртүрлі күндерді температура, ылғалдылық және т.б. бойынша салыстыру оңай. Бұл кестені келесідей деп санауға болады. ауа райы жағдайларының өзгеру процесінің ақпараттық моделі.

4.1 және 4.2 кестелер ең жиі қолданылатын кесте түрлері болып табылады. Біз оларды шақырамыз «объект-қасиет» түріндегі кестелер . Мұндай кестенің бір жолында бір объект туралы ақпарат (кітапханадағы кітап немесе белгілі бір күндегі сағат 12-00-дегі ауа райы жағдайы) болады. Бағандар – объектілердің жеке сипаттамалары (қасиеттері).

Әрине, 4.1 және 4.2 кестелеріндегі жолдар мен бағандарды ауыстыруға және 90° бұруға болады. Кейде олар мұны жасайды. Сонда жолдар қасиеттерге, ал бағандар нысандарға сәйкес келеді. Бірақ көбінесе кестелер бағандарға қарағанда жолдар көп болатындай етіп құрастырылады. Әдетте, қасиеттерге қарағанда нысандар көп.

Объект-объект кестелері

Кестенің тағы бір кең тараған түрі әртүрлі объектілер арасындағы қатынастарды көрсететін кестелер болып табылады. Оларды шақырайық «объект-объект» түріндегі кестелер . Мұнда әрбір оқушы түсінуге болатын үлгерім кестесінің мысалы келтірілген (4.3-кесте).

4.3-кесте. Академиялық көрсеткіштер

Жолдар оқушыларға сілтеме жасайды - бұл объектінің бірінші түрі; бағандар - мектеп пәндері үшін - объектілердің екінші түрі. Жол мен бағанның қиылысындағы әрбір ұяшықта берілген пән бойынша берілген оқушының алған бағасы көрсетіледі.

4.4-кесте де объект-объект түріне жатады. Дегенмен, алдыңғы кестеден айырмашылығы, бұл кестедегі жолдар мен бағандар нысандардың бір түріне жатады. Бұл кестеде елді мекендер арасындағы жолдардың болуы туралы ақпарат бар.

4.4-кесте. Жолдар
Саяжайлар Озерная Подгорная Елово Құндыздар
Саяжайлар 1 1 1 1 0
Озерная 1 1 0 1 0
Подгорная 1 0 1 0 1
Елово 1 1 0 1 1
Құндыздар 0 0 1 1 1

Екілік матрицалар

Математикада сандардан тұратын төртбұрышты кесте деп аталады матрица . Егер матрицада тек нөлдер мен бірліктер болса, онда ол шақырылады екілік матрица . 4.4-кестенің сандық бөлігі екілік матрица болып табылады.

4.5-кестеде екілік матрица да бар.

Ол үш таңдау пәніне қатысатын төрт студент туралы ақпарат береді. Бір баруды, нөл бармауды білдіретіні сізге түсінікті болуы керек. Бұл кестеден, мысалы, Русанов геология мен биге барады, Семенов геология мен гүл өсіруге барады және т.б.

Көрсететін кестелерде объектілер арасындағы байланыстың сапалық сипатын көрсететін екілік матрицалар(жол бар – жол жоқ; барады – бармайды, т.б.). 4.3-кестеде бес балдық жүйедегі бағалармен көрсетілген пәндер бойынша білім алушының үлгерімінің сандық сипаттамалары келтірілген.

Біз кестенің екі түрін ғана қарастырдық: «объект-қасиет» және «объект-объект». Іс жүзінде басқа, әлдеқайда күрделі кестелер қолданылады.

Ақпараттық модельдердің кейбір түрлерін құру кезінде графикалық элементтер жүйесі мен белгілер жүйесі бір уақытта қолданылады. Сонымен, в блок-схемаларАлгоритмдер алгоритм элементтерін көрсету үшін әртүрлі геометриялық фигураларды және программалық нұсқауларды жазу үшін формальды алгоритмдік тілді пайдаланады (4.10-сурет).

Маңызды рөлді көрсететін ақпараттық модельдер ойнайды иерархиялық жүйелер. Биологияда бүкіл жануарлар дүниесі иерархиялық жүйе ретінде қарастырылады (филум, класс, отряд, тұқымдастық, тұқымдастық, түр), информатикада иерархиялық файлдық жүйе және т.б.

Иерархиялық ақпараттық модельде объектілер бірінші (жоғарғы) деңгейден төменгі (соңғы) деңгейге дейін деңгейлерге бөлінеді. Бірінші деңгейде тек бір элементті орналастыруға болады. Деңгейлер арасындағы негізгі қатынас мынада: жоғары деңгейдегі элемент төменгі деңгейдегі бірнеше элементтерден тұруы мүмкін, ал төменгі деңгейдегі әрбір элемент тек бір элементтің бөлігі болуы мүмкін. жоғарғы деңгей.

Иерархиялық ақпараттық үлгілерді көрнекі түрде көрсетудің ыңғайлы жолы болып табылады графиктер. Иерархиялық модельдің элементтері графикте сопақшалар түрінде көрсетілген ( графиктің шыңдары).

Әрбір деңгейдің элементтері, соңғысын қоспағанда, төменгі деңгей элементтеріне қатысты «құрылады». Элементтер арасындағы бұл қатынас пішінде көрсетіледі график доғалары(көрсеткі түріндегі бағыт сызығы).

Бір жоғарғы деңгейлі төбесі бар графиктер жоғарыдан төменге қарай өсетін ағаштарға ұқсайды, сондықтан олар деп аталады ағаштар. Ағаш доғалары көрші иерархиялық деңгейлердің объектілерін ғана байланыстыра алады, ал төменгі деңгейдің әрбір объектісі жоғарғы деңгейдің бір ғана объектісі бар доға арқылы қосылуы мүмкін.

Отбасы ұрпақтарының өзгеруінің тарихи процесін сипаттау үшін формада ақпараттық модельдер қолданылады отбасы ағашы. Мысал ретінде Рюрик әулетінің шежіре ағашының үзіндісін (Х-ХІ ғғ.) қарастыруға болады (4.11-сурет).

Бақылау сұрақтары

1. Материалдық үлгілердің қандай мысалдарын атай аласыз?

2. Ақпараттық модельдердің әртүрлі формаларының мысалдары қандай?

3. Қорғасын әртүрлі мысалдарграфикалық ақпараттық модельдер.

4. Пәтеріңіздің графикалық моделін құрастырыңыз. Бұл не: карта, диаграмма, сызба?

5. Графикалық модельдің қандай формасы (карта, диаграмма, сызба, график)

6. Ақпаратты кестелік ұсынудың ыңғайлылығы неде?

7. Мектепте және үйде жұмыс істеуге тура келетін кестелерге мысал келтіріңіз. Олардың қандай типке жататынын анықтаңыз: қасиет-объект немесе объект-объект.

8. Матрица дегеніміз не? Екілік матрица дегеніміз не?

Өз бетінше орындауға арналған тапсырмалар

4.1. Егжей-тегжейлі жауабы бар тапсырма. Иерархиялық үлгінің фрагментін құрастырыңыз файлдық жүйесіздің компьютеріңіз.

4.2. Егжей-тегжейлі жауабы бар тапсырма. Жануарлар әлемінің иерархиялық моделінің фрагментін құрастырыңыз.

4.3. Егжей-тегжейлі жауабы бар тапсырма. Өз отбасыңыздың тұқымдық ағашының үлгісінің фрагментін құрастырыңыз.

4.4. Мектеп бағдарламасының екі түрлі пәні бойынша өзіңіздің орындауыңыздың графикалық моделін құрастырыңыз (ең сүйікті және ең ұнамайтын). Осы пәндер бойынша болашақ оқу үдерісін болжау үшін осы үлгіні пайдаланыңыз.

4.5. Сыныптастарыңыздың хоббиі туралы ақпаратты кесте түрінде көрсетіңіз. Осы мақсатта кестенің қандай түрін пайдаланасыз?

4.6. Кестелік модельді пайдалану көбінесе ақпараттық мәселені шешуді жеңілдетеді. Келесі кестеде сынып кестесіндегі көлеңкеленген ұяшықтар мектептегі 9-11 сыныптардағы дене шынықтыру сабақтарына сәйкес келеді.

Сабақ кестесі
Сабақ нөмірі 10а 10б 11а 11б
1
2
3
4
5
6

Келесі тапсырмаларды орындаңыз:
- осындай кестеге қажетті дене шынықтыру мұғалімдерінің ең аз санын анықтау;
- екі дене шынықтыру мұғалімімен жұмыс істеуге болатын кесте нұсқаларының бірін табыңыз;
- мектепте үш дене шынықтыру мұғалімі бар: Иванов, Петров, Сидоров; ешкімде «терезелер» (бос сабақтар) болмайтындай етіп кестеде олардың арасында сабақтарды бөлу;
- барлығына бірдей жүктеме болатындай үш мұғалім арасында сабақты бөлу.

6. Б компьютерлік желіХаб сервері - бұл барлық басқа серверлер тікелей қосылған сервер. Келесі екілік матрица берілген. Онда C1, C2, SZ, C4, C5 желілік серверлердің белгіленуі болып табылады.

C1 C2 C3 C4 C5
C1 1 0 0 1 0
C2 0 1 0 1 0
C3 0 0 1 1 0
C4 1 1 1 1 1
C5 0 0 0 1 1

Қай сервер хаб сервері екенін анықтаңыз.

1. Мәліметтер қорын кестелік түрде көрсетудің артықшылықтары мен кемшіліктері қандай?2. Мәліметтер қорын ұсынудың қандай артықшылықтары мен кемшіліктері бар

пішінді қолдану?3. Мәліметтер қорындағы жазба және өріс дегеніміз не?4. Мәліметтер базасында өрістердің қандай түрлері болуы мүмкін?5. Мәліметтер қоры мен ДҚБЖ арасында айырмашылық бар ма? 6. Қарапайым ДҚБЖ функцияларын қандай қолданбалы бағдарламалар орындай алады?

Маған информатикадан тестілеуге көмектесіңізші! Бұл шұғыл! Мен 30 ұпай беремін!

1. Құжаттамалық деректер қорының мысалы мыналарды қамтитын мәліметтер базасы болып табылады:
а) заңнамалық актілер
б) Мекеменің жеке құрамы туралы мәліметтер
в) Мекеменің қаржылық жағдайы туралы ақпарат
2. Мәліметтер қоры дегеніміз...
а) Сынып журналының беті
б) Дискіде сақталған файлдар каталогы
в) Пойыздар кестесі
г) Электрондық кесте

б) вектор
в) Отбасылық ағаш
г) Екі өлшемді кесте

b) Автоматты түрде нөмірленеді
c) Олар әрбір нақты ДҚБЖ-ға тән ережелерге сәйкес аталады
d) Әрбір нақты ДҚБЖ-ға тән ережелерге сәйкес нөмірленген
а) Өрістердің бірі
б) Бір жазба
в) Бірнеше жазбалар
d) Барлық жазбалар
а) Гетерогенді ақпарат (деректер әртүрлі түрлері)
b) Өте біртекті ақпарат (тек бір типтегі деректер)

8. Өрнек мәні 0,7-3>
а) Сандық
б) Логикалық
в) Жол
г) Тұтас
9. Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ) бұл...
10. Модель мыналарды көрсетеді:


e) Барлық маңызды белгілер
а) Мәтін
ә) Математикалық
в) Құрылымдық
г) кестелік
e) Графика

в) Модельдеу пәні, модельдеу мақсаттары және модельденетін объект

13. Сызбалар, карталар, сызбалар, диаграммалар, диаграммалар, графиктер мынадай үлгідегі модельдер болып табылады:
а) Кестелік ақпарат
б) Математикалық модельдер
в) Толық масштабты



Маған информатикадан тестілеуге көмектесіңізші! Кем дегенде бірдеңе! Бұл шұғыл! Мен 40 ұпай беремін!

1. Құжаттамалық деректер қорының мысалы мыналарды қамтитын мәліметтер базасы болып табылады:
а) заңнамалық актілер
б) Мекеменің жеке құрамы туралы мәліметтер
в) Мекеменің қаржылық жағдайы туралы ақпарат
2. Мәліметтер қоры дегеніміз...
3.Иерархиялық деректер қорының мысалы болып табылады
а) Сынып журналының беті
б) Дискіде сақталған файлдар каталогы
в) Пойыздар кестесі
г) Электрондық кесте
4. Реляциялық мәліметтер қорының ең дәл аналогы болуы мүмкін:
а) Мәліметтердің ретсіз жиыны
б) вектор
в) Отбасылық ағаш
г) Екі өлшемді кесте
5. Мәліметтер қорының реляциялық өрістері
a) Белгілі бір шектеулермен пайдаланушы өз еркімен атаған
b) Автоматты түрде нөмірленеді
c) Олар әрбір нақты ДҚБЖ-ға тән ережелерге сәйкес аталады
d) Әрбір нақты ДҚБЖ-ға тән ережелерге сәйкес нөмірленген
6. Реляциялық деректер қорының құрылымы жойылған кезде өзгереді:
а) Өрістердің бірі
б) Бір жазба
в) Бірнеше жазбалар
d) Барлық жазбалар
7. Реляциялық дерекқор жазбасы мыналарды қамтуы мүмкін:
а) Гетерогенді ақпарат (әртүрлі типтегі деректер)
b) Өте біртекті ақпарат (тек бір типтегі деректер)
в) Тек мәтіндік ақпарат
г) Таза сандық ақпарат
8. 0.7-3>2 өрнектің мәні келесі деректер түріне жатады:
а) Сандық
б) Логикалық
в) Жол
г) Тұтас
9. Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ) бұл...
10. Модель мыналарды көрсетеді:
а) Объектінің бар барлық белгілері
б) Бар болғандардың кейбірі
в) Модельдеу мақсатына сәйкес мәнді белгілер
г) Объектінің кейбір маңызды белгілері
e) Барлық маңызды белгілер
11. Жүйе элементтері арасындағы байланыстарды сипаттау кезінде ақпараттық модельдің келесі түрін қолданған тиімді:
а) Мәтін
ә) Математикалық
в) Құрылымдық
г) кестелік
e) Графика
12. Модель ұғымының мағынасы бар, егер бар болса:
а) Модельдеу пәні мен модельденетін объект
б) Модельдеу мақсаттары және модельденетін объект
c) Модельдеу пәні; модельдеу мақсаттары және модельденетін объект
г) Модельдеу мақсаттары және екі түрлі объект
д) Объекті туралы ақпаратты сақтауға ұмтылу
13. Сызбалар, карталар, сызбалар, диаграммалар, диаграммалар, графиктер мынадай үлгідегі модельдер болып табылады:
а) Кестелік ақпарат
б) Математикалық модельдер
в) Толық масштабты
г) Графикалық ақпарат
e) Иерархиялық ақпарат
14. Формальизацияның негізгі тезисінің мәні іргелі мүмкіндігі болып табылады?
а) Ақпаратты материалдық тасымалдаушыда көрсету
б) Ақпаратты бір объектіден екіншісіне тасымалдау
в) Адамның ақпаратты өңдеуі
г) Ақпаратты компьютер жадында сақтау
д) Объектіні бөлу және оның белгіленуі

Оқушыларды шақыру және сабаққа келмеу себептерін анықтау.

білім, практикалық дағдылар.

Тақырыптың негізгі сұрақтары: - 45 мин

    Статистикалық есептеулер үшін MSExcel талдау пакетін пайдалану.

    Негізгі статистикалық көрсеткіштерді анықтау.

    Екі үлгінің арифметикалық ортасындағы айырмашылықтардың сенімділігін анықтау.

а) тәуелді (жұптық байланысты) іріктеу популяциялары;

б) тәуелсіз таңдау популяциялары.

    Корреляциялық талдау.

    Регрессиялық талдау.

Үзіліс -10 мин

Зерттеу әдісі

Студенттердің өзіндік жұмысы – 50 мин

Тапсырмалар:

Практикалық дағдылар

Бағалау критерийі

Жүгіру Microsoft бағдарламасы Excel 2007

№1 кестені 1 парақтағы электрондық кестелерге кірістіру» Бала туу және өлім көрсеткіштерінің кестесі . Статистика басқармасы « және оны толтырыңыз (No1 кестеде көрсетілгендей).

Дисперсияны, корреляция коэффициентін есептеңіз

Алынған нәтижені интерпретациялаңыз (параметрлерді анықтаңыз: дисперсия, корреляция коэффициенті).

№2 кестені 2-парақтағы электрондық кестелерге кірістіру» Мазмұны Hb қанда» және оны толтырыңыз (No2 кестеде көрсетілгендей).

Пациенттердің негізгі статистикалық көрсеткіштерін анықтаңыз (талдау құралын пайдаланыңыз Сипаттамалық статистика)

Алынған нәтижені интерпретациялаңыз (параметрлерді анықтаңыз: орташа, стандартты қате, медиана және т.б.)

№3 кестені 3-парақтағы электрондық кестелерге кірістіру» Ацетофосты енгізуге организмнің реакциясы» және оны толтырыңыз (No3 кестеде көрсетілгендей).

Бұл мысалда біз әртүрлі дисперсиялары бар екі үлгілік сынақты таңдаймыз, өйткені Бақылаулардың әртүрлі саны бар: ерлер үшін 5, әйелдер үшін - 4.

Нәтижелерді интерпретациялау. Орташа холинэстераза мәндері ( 83% ерлерге арналғанЖәне әйелдер үшін 61%) айтарлықтай ерекшеленеді және топтар арасында ешқандай айырмашылық жоқ деген нөлдік гипотеза жоққа шығарылады (яғни, іріктеу құралдары бір-біріне тең). Бұл нөлдік гипотезаның жүзеге асу ықтималдығының аздығынан туындайды ( p=0,014, бұл 0,05 мәнділік деңгейінен төмен) және талданатын үлгілердің кездейсоқ пайда болу ықтималдығы ( П(Т<= т) екі жақты) маңыздылық деңгейінен (p=0,05) және есептелген мәннен төмен т-статистикагөрі көбірек т- сыни екі жақты(кестелік), біз үлгілер арасындағы айырмашылықтар кездейсоқ емес деп болжауға болады, яғни. айырмашылықтары айтарлықтай.

Қорытынды. Әйел денесі ацетофостың әсеріне еркек денесіне қарағанда сезімталырақ.<0.05.

Бұл деректер (қарамен жазылған) қайдан алынды?

№4 кестені 4-парақтағы электрондық кестелерге кірістіру» Ерлер мен әйелдердің жүрек соғу жиілігі» және оны толтырыңыз (No 4 кестеде көрсетілгендей).

Үлгілерді таңдау себебін түсіндіріңіз (тәуелді немесе тәуелсіз)

Бұл мысалда дисперсиялары бірдей екі үлгілі t-тестін таңдаймыз, өйткені үлгілердегі бақылаулар саны бірдей

Қорытынды.Ерлер мен әйелдердің жүрек соғу жиілігінде айтарлықтай айырмашылықтар жоқ, өйткені p=0,346, бұл 0,05-тен жоғары және t-критерийдің есептелген мәні (-0,988) t-критикалық екі жақтыдан (2,228) аз.

Бұл деректер қайдан алынды?

№5 кестені 5-парақтағы электрондық кестелерге кірістіру» Жаттығуға дейін және одан кейін ерлер мен әйелдердің жүрек соғу жиілігі» және оны толтырыңыз (No5 кестеде көрсетілгендей).

Үлгілерді таңдау себебін түсіндіріңіз (тәуелді немесе тәуелсіз)

Мысалда біз құралдар үшін Жұпталған екі үлгілі t-тестін таңдаймыз, өйткені Зерттеу бірдей популяцияда жүргізілді.

Қорытынды.Физикалық белсенділіктен кейін жүрек соғу жиілігінің айтарлықтай жоғарылауы анықталды, өйткені p=0,000... 0,05-тен әлдеқайда аз және t-критерийдің есептелген мәні (-11,406) екі жақты t-критикалықдан (2,201) үлкен (минус таңбасы есепке алынбайды).

Бұл деректер қайдан алынды?

Барлығы:

Қолдану:

№1 кесте

Туу және өлім кестесі

бал . Статистика басқармасы

Жылдар

Құнарлылығын

Өлім

дисперсия

корреляция коэффициенті


№2 кесте


№3 тапсырма

Ацетофосты енгізуге адам ағзасының реакциясы зерттелді. Қандағы холинэстеразаның белсенділігі ерлер мен әйелдердің дене салмағына 2 мг/кг дозада ацетосын бір рет енгізгеннен кейін 2 сағаттан кейін өлшенді (бастапқы фонға пайызбен). Бұл деректерден әйел денесі ацетофостың әсеріне сезімталдығы туралы қорытынды жасауға бола ма?

№3 кесте

Ацетофосты енгізуге организмнің реакциясы

№4 тапсырма

Қарастырылып отырған жағдайда ерлер мен әйелдердің жүрек соғу жиілігіндегі айырмашылықтардың маңыздылығын тексеру қажет.

№4 кесте

Ерлер мен әйелдердегі жүрек соғу жиілігі (HR).

№5 тапсырма

Қарастырылып отырған жағдайда ерлер мен әйелдердің (HRHR) физикалық белсенділікке дейін және одан кейінгі жүрек соғу жиілігіндегі айырмашылықтардың маңыздылығын тексеру қажет.

№5 кесте

Бұрынғы ерлер мен әйелдердегі жүрек соғу жиілігі (HR).

(HR) физикалық белсенділіктен кейін

Әдебиет:

    Е.Н. Иванова. Microsoft Office Word 2007. Екі және екі сияқты қарапайым. М.: Эксмо, 2007. 256 б.

    А.П. Сергеев. Өзіндік нұсқаулық Microsoft Office 2007. М.: Баспа үйі. «Уильямс» үйі, 2007. 432 б.

    Манекендерге арналған Microsoft Office 2007. Пер. ағылшын тілінен М.: ЖШС «И.Д. Уильямс», 2007. – 368 б.

Үзіліс -10 мин

Жұмыстың практикалық бөлігін орындағаннан кейін мұғалім оқушылардың іс-әрекеттерінің дұрыстығы мен реттілігін тексеріп, олардың түпкілікті нәтижеге жеткен-жетпегенін тексереді. Содан кейін мұғалім тақырыпты талдай отырып, оқушылардан сауалнама жүргізеді. Оның практикалық қолданылуын табады.

Қорытынды білім деңгейін бақылау – 20 мин

Мұғалім оқушылардың практикалық жұмыстарының нәтижелерін талдап, олардың жұмысты саналы түрде орындағанын анықтайды. Содан кейін мұғалім тақырыпты талдай отырып, оқушылардан сауалнама жүргізеді.

Бақылау

Сұрақтар:

    Талдау пакеті не үшін қолданылады?

    Екінің арифметикалық ортасының айырмасының сенімділігін қалай анықтауға болады:

а) тәуелді; б) тәуелсіз үлгілер?

    Регрессиялық талдауда қандай Excel статистикалық функциялары қолданылады?

Тесттер:Тест тапсырмаларының жинағын «Информатика» бөлімінен қараңыз, «MSExcel-2» тақырыбы

Жалпы білімді бағалау – 5 мин

Тақырып7 . Мәліметтер базасы. Деректер базасын пайдалана отырып, жеке медициналық құжаттарды құрусдеректер

Мақсат: Кесте құру, кесте ұяшықтарына мәліметтер енгізу, мәліметтерді өңдеу, мәліметтерді сұрыптау, сүзгі арқылы деректерді таңдау, кестелер арасындағы байланыс түрлері және оларды орнату тәсілдері бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыру.

Үйрену мақсаттары:Конструктор, шебер және мәліметтерді енгізу, мәліметтерді енгізу және өңдеу, сүзгілеу арқылы кестелерді құрудың жалпы принциптерімен таныстыру. Мәліметтер қорының құрылымдары мен диаграммаларын құру дағдыларын қалыптастыру,

кестелер арасындағы байланыс түрлерін орнату, қатынастарды орнату және жою әдістері.

Құрылғандар санықұзыреттер:Практикалық дағдылар.

Тақырыптың негізгі сұрақтары: - 45 мин

    Мәліметтер қорын (МҚ) құру.

    Кестелер құру.

    Кестелермен жұмыс (мәліметтерді іздеу және ауыстыру, сүзгілер, сұрыптау).

    Кестелер арасындағы байланыс.

    Деректер схемасы.

    Кестелер арасындағы байланыстарды орнату және жою.

Үзіліс -10 мин

Оқыту және оқу әдістері:жоба әдісі.

Сабақ барысында қалыптасқан құзыреттіліктерді бақылау әдістері:

    ДК-де практикалық жұмыстың нәтижелерін тексеру (стандартты есептерді шешуде белгілі бір дағдыларды алу үшін студент жеке тапсырманы орындауы керек);

Практикалық дағдыларды меңгеру:Типтік және ситуациялық есептерді шешу.

Тапсырмалар:

Практикалық дағдылар

Бағалау критерийі

C:\STUDENT қалтасында топ нөміріңіздің астында қалта жасаңыз.

Топ нөміріңіздің астындағы қалтада «Деканат» дерекқор файлын жасаңыз.

Дизайн режимінде «Студенттер» кестесін жасаңыз, яғни. өріс атауларын, деректер типтерін және өріс сипаттарын анықтау арқылы кесте жасаңыз: негізгі өрісті көрсетпеңіз.(№1 кесте)

«Оқушылар» кестесін толтыру (No2 кесте)

жобалау режимінде №2 кестені толтырыңыз:

No 2 кестеге жаңа өріс қосыңыз «Телефон нөмірі»ретінде деректер түрін анықтаңыз «сандық»;

кестеге жаңа жазбаларды қосу;

өріс атауын өзгерту «Туған жер»қосулы «Мекенжай»;

өріс пішімін өзгерту «Оқу ақысы»бірге «еуро»қосулы «негізгі».

Дизайн режимінде «Пәндер» кестесін жасаңыз, яғни. өріс атауларын, деректер типтерін және өріс қасиеттерін анықтау арқылы кесте құру: (Кесте No3)

«Пәндер» кестесін толтырыңыз (No4 кесте)

Кесте аралық қатынас құру.

    ДЕРЕКТЕР ҚОРЫМЕН ЖҰМЫС қойындысын ашыңыз. КӨРСЕТУ НЕМЕСЕ ЖАСЫРУ тобында ДЕРЕКТЕР СХЕМАСЫ белгішесін басыңыз – ДЕРЕКТЕР СХЕМАСЫ терезесі ашылады.

    КЕСТЕНІ ҚОСУ терезесін ашу үшін КЕСТЕНІ КӨРСЕТУ белгішесін басыңыз және «Студенттер» және «Пәндер» кестелерін таңдаңыз .

Ескерту.Егер әдепкі кестелер DATA SCHEME терезесінде әлдеқашан таңдалған болса, онда сізге тек жетіспейтін кестені ҚОСУ КЕСТЕСІ терезесінен қосу керек.

    «Студенттер» кестесінен пән кодтарын таңдаңыз.

    Бұл өрісті «Пәндер» кестесінің Пән коды өрісіне апарыңыз.Тінтуір түймешігін жіберген кезде диалогтық терезе автоматты түрде ашылады. Қосылымдарды өзгерту.

    түймешігін басыңыз Жасаудиалогтық терезеде Қосылымдарды өзгерту.Деректер диаграммасы терезесінде алынған қосылымды тексеріңіз

Ескерту.Қорапты белгілемеңіз Мәліметтердің тұтастығын қамтамасыз ету:Бұл жаттығуда бұл талап етілмейді, бірақ ол кестелермен оқу эксперименттерін орындауға кедергі келтіруі мүмкін.

    Терезені жапқанда Деректер схемасыөзгерістерді сақтау.

Құрылған кестелер арқылы деректерді сүзіп, сұрыптаңыз.

№1 кесте

Өріс атауы

Деректер түрлері

ортақ (Өріс өлшемі)

Тәртіп кодексі

Сандық

Ұзын бүтін сан

студенттің аты-жөні

Мәтін

Логикалық

туған күні

Күн уақыты

Қысқа формат

Туған жер

Мәтін

Сандық

Пәннің атауы

Мәтін

Мәтін

Оқу ақысы

Ақшалай


№2 кесте»Студенттер»

Кодтық тәртіп

сызықтар

студенттің аты-жөні

туған күні

Туған жер

Топ

Пәннің атауы

Баға

Оқу ақысы

Асқарова Г.

Есептеу техникасы

Мейрамов Н.

Садықова Н.

Математика

Болатова Г.

Қарағанды

Есептеу техникасы

Әміров Қ.

Павлодар

Насырова Ш.

Биостатистика

Құсайынова Г.

Математика

Дүйсенов Ж.

Биостатистика

Қарағанды

Есептеу техникасы

№3 кесте


№4 кесте»Пәндер»

Тәртіп кодексі

Пәннің атауы

Бақылау түрі

Сағат саны

Баға

Есептеу техникасы

Математика

Ауызша сауалнама

Жазбаша пішін

Биостатистика

Тест/ауызша сұрау

Әдебиет:

1. Сергеев А.П. Өзіндік нұсқаулық. - Microsoft Office 2007. М.: Санкт-Петербург. Киев, 2007, б. 432.

Үзіліс -10 мин

Оқушы мен мұғалімнің бірлескен жұмысы – 25 мин

Бақылау

Сұрақтар:

      ДҚБЖ дегеніміз не? Бағдарламалық қамтамасыз етудің бұл түрінің мақсаты қандай?

      ДҚБЖ негізгі функциялары қандай?

      Access ДҚБЖ қандай түріне жатады?

      Мәліметтер қоры дегеніміз не және жаңа мәліметтер қорын қалай құруға болады?

      Мәліметтер базасында деректерді сақтаудың қандай құрылымы қолданылады?

      Қандай ДҚБЖ реляциялық деп аталады?

      Реляциялық мәліметтер қорының ерекшеліктері қандай және ондағы мәліметтер құрылымы қалай сипатталады?

      Ақпаратты кестелік ұсынудың ыңғайлылығы неде?

      Жазба, рекордтық өріс дегеніміз не? Оларда қандай ақпарат бар?

      Келесі ұғымдарға анықтама беріңіз: өріс атауы, өріс мәні, өріс түрі. Өрістердің қандай түрлері бар?

      Access дерекқорындағы кесте дегеніміз не және ол нені қамтиды?

      Мәліметтер қорындағы деректерді өңдеу әдісі: өрісті қосу (өшіру), жазба қосу (жою), кестенің ортасына жаңа жазба қосу.

      Өріс реті мен өріс атауы қалай өзгереді?

      Өріс сипаттары қалай өңделеді және жаңа кілт өрісі қалай орнатылады?

      Деректерді табу үшін қандай қадамдар жасау керек?

      Кілт туралы түсінік беріңіз.

      Заттар арасындағы байланыстың қандай түрлерін білесіңдер?

      Қандай кесте негізгі кесте болып саналады, ал қайсысы қатынастың бағыныңқы кестесі болып табылады?

      Өріс мәні бойынша қалай іздейсіз?

      Деректер қалай сұрыпталады?

      Сүзгі не үшін және қарапайым сүзгі қалай жасалады?

      Деректерді бірнеше мәндер бойынша қалай сүзуге болады?

Тесттер:«Информатика» пәнінен тест тапсырмаларының жинағын қараңыз, «Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету: Мәліметтер қорымен жұмыс істеу. (MSAccess1)"

Білімді жалпы бағалау- 5 минут

Мұғалім осы тақырып бойынша құзіреттіліктерді: білім, практикалық дағдыларды талдайды және тапсырмаларды орындау кезінде оқушылардың жиі жіберетін қателерін талдайды. Содан кейін мұғалім студенттің жетістіктері мен кемшіліктерін талдап, журналға бір параметр бойынша қорытынды баға қояды (практикалық дағдылар үшін).

Тақырып8 . Мәліметтер базасы. Жеке медициналық құжаттармен жұмыс

Мақсат: Реляциялық типті деректер қорын құру және өңдеу, оларға қарсы сұрауларды орындау (таңдау сұраулары, параметрлері бар сұраулар, айқас сұраулар және т.б.), күрделі есептер мен пішіндерді пішімдеуді үйреніңіз.

Үйрену мақсаттары:Бір кестелік және реляциялық деректер қорларына мәліметтерді енгізудің реттелетін пішіндерін, деректер схемаларын әзірлеу, деректерді іздеу және таңдау үшін сұраныстарды құру, сұраудың әртүрлі әдістерін қолдану, арифметикалық өрнектерде формулалар мен функцияларды қолдану, мәліметтерді шығару үшін есептерді құру дағдыларын қалыптастыру.

Ұйымдастыру бөлімі – 5 мин

Студенттерді шақыру және сабаққа дайын емес оқушылардың келмеу себептерін анықтау, конспектілерді тексеру.

Қалыптасқан құзыреттер саны:білім, практикалық дағдылар.

Тақырыптың негізгі сұрақтары:- 45 мин

  1. Дизайн режимінде сұрауларды құру.

    Өтініш түрлері.

    Шеберді пайдаланып күрделі пішіндер мен есептерді жасаңыз.

Үзіліс -10 мин

Оқыту және оқу әдістері:тізбекті әдіс.

Сабақ барысында қалыптасқан құзыреттіліктерді бақылау әдістері:

    тестілеу компьютерлік нысанда жүзеге асырылады (студент минималды білім мен дағдыларды қамтитын «тестке» жауап беруі керек - негізгі анықтамалар, осы тақырыптың теориялық сұрақтары);

    ДК-де практикалық жұмыстың нәтижелерін тексеру (стандартты есептерді шешуде белгілі бір дағдыларды алу үшін студент жеке тапсырманы орындауы керек);

Студенттердің өзіндік жұмысы – 50 мин

Практикалық дағдыларды меңгеру: Типтік және ситуациялық есептерді шығару.

Тапсырмалар:

Практикалық дағдылар

Бағалау критерийі

Таңдау сұрауын жасаңыз.

Барлық топтағы студенттер үлгісіне сұраныс жасаңыз. Алынған кестеде студенттің толық аты-жөні де болуы керек.

Ол үшін мына қадамдарды орындаңыз:

MSAccess іске қосыңыз.

«Деканат» файлын ашыңыз. «Офис» түймесін басыңыз - «Ашу» пәрменін таңдаңыз - C:\STUDENT\ қалтасындағы «Деканат» дерекқор атауын басыңыз. СІЗДІҢ ТОП НӨМІРІ.

«Деканат» терезесінде : мәліметтер базасыЖАСАУ қойындысын ашыңыз. БАСҚАЛАР тобында СҰРАУ КОНСТРУКТОР белгішесін басыңыз - үлгі сұрау пішіні ашылады. Сонымен бірге диалогтық терезе ашылады Кестені қосу.

Терезеде Кестені қосу«Студенттер» кестесін таңдап, «Қосу» түймесін басыңыз. Терезені жап Кестені қосу.

«Студенттер» кестесіндегі өрістер тізімінде алынған кестеге енгізілген өрістерді таңдаңыз: Пәннің коды, Студенттің аты-жөні, Топ. Өріс атауларын екі рет басу арқылы таңдау жасаңыз.

Үлгіні пайдаланып сұрау пішінін толтырыңыз. Сұрауды жабу кезінде оның атын енгізіңіз - «Топ».

Жасалған сұрауды іске қосу үшін НАВИГАЦИЯ АЙМАҚТА Топтық сұрау белгішесін екі рет басыңыз.

Таңдау сұрауын жасаңызкелген студенттер« Астана«немесебастап « Алматы»

«Студенттер» кестесіне сүйене отырып, алынған кестеге енгізілген өрістерді таңдаңыз: студенттің аты-жөні, туған жері және тобы.

Туған жер өрісі үшін таңдау шарттарын орнатыңыз. Кезекте таңдау шарты «Астана немесе Алматы» деп енгізіңіз. Кестеден тек Астана немесе Алматы қалаларының студенттері таңдалады.

Ескерту.Байқап көріңізкезектетаңдау шарты енгізіңізЖоқ Астана

Үлгіні пайдаланып сұрау пішінін толтырыңыз. Сұрауды жабу кезінде оның атын енгізіңіз - «Туған жер», жасалған сұрауды іске қосыңыз.

Таңдау сұрауын жасаңыз: оқушылар туралы мәліметқоспағанда

« Болатова Г.»

«Студенттер» кестесіне сүйене отырып, алынған кестеге енгізілген өрістерді таңдаңыз: студенттің толық аты-жөні, тобы, туған күні және туған жері.

таңдау шарты «ЕмесБолатова Г.» енгізіңіз. Кестеден «Болатова Г.» қоспағанда барлық оқушылар таңдалады.

Үлгіні пайдаланып сұрау пішінін толтырыңыз. Сұрауды жабу кезінде оның атын енгізіңіз - «Болатовадан басқа», жасалған сұрауды іске қосыңыз.

Таңдау сұрауын жасаңызоқу ақысы 5500-ден төмен студенттер00

«Студенттер» кестесіне сүйене отырып, алынған кестеге енгізілген өрістерді таңдаңыз: студенттің аты-жөні, оқу ақысы.

Оқу ақысын төлеу өрісі үшін таңдау шарттарын орнатыңыз. Кезекте таңдау шарты енгізіңіз<550000. Из таблицы будут выбираться толькоте студенты которые оплачивают меньше550000.

Үлгіні пайдаланып сұрау пішінін толтырыңыз. Сұрауды жабу кезінде оның атын енгізіңіз - «Төлем», жасалған сұрауды іске қосыңыз.

Сұраныс жасау»впараметр».

«Студенттер» кестесіне сүйене отырып, алынған кестедегі өрістерді таңдаңыз: студенттің аты-жөні, тобы, туған жері, оқу ақысы.

Студенттің толық аты-жөні өрісіне таңдау шарттарын орнатыңыз. Кезекте таңдау шарты [Студенттің фамилиясын енгізіңіз]. Сұрауды орындау кезінде пайдаланушыдан қажетті мәнді енгізу сұралады.

Үлгіні пайдаланып сұрау пішінін толтырыңыз. Сұрауды жабу кезінде оның атын енгізіңіз - «Студенттер», жасалған сұрауды іске қосыңыз.

Жасаукрестсұрау.

«Студенттер» кестесі негізінде «Студенттің аты-жөні», «Пәннің аты» «Бағасы» өрістерін, «Пәндер» кестесінен «Бақылау түрі» өрісін таңдаңыз. .

Үлгіні пайдаланып сұрау пішінін толтырыңыз. Сұрауды жабу кезінде оның атын енгізіңіз - «Айқас сұрау», жасалған сұрауды іске қосыңыз.

«Есептеумен» сұранысын жасаңыз.

«Студенттер» кестесіне сүйене отырып, алынған кестеге енгізілген өрістерді таңдаңыз: студенттің аты-жөні, оқу ақысы.

Үлгіге сәйкес сұрау нысанының «өріс» жолына жаңа өрісті енгізіңіз - Курс: [Жалақы]/147.

Үлгіні пайдаланып сұрау пішінін толтырыңыз. Сұрауды жабу кезінде оның атауын енгізіңіз - «Доллар».

Жиынтық сұрау жасау

Сұраныс үлгісіне келесі өрістерді енгізіңіз: «Студенттің аты-жөні», «Топ», «Пәннің атауы», «Студенттер» кестесінен «Оқу ақысы» және «Пәндер» кестесінен «Баға» .

Алаң үшін» Толық атыстудент» сұрыптауды өсу ретімен енгізіңіз.

КОНСТРУКТОР қойындысының КӨРСЕТУ НЕМЕСЕ ЖАСЫРУ тобында (Сұраулармен жұмыс) НӘТИЖЕЛЕР белгішесін басыңыз. Бұл пәрмен пішіннің төменгі жағында жол құру үшін қажет Топтық операциялар.Оның негізінде топтық операциялар жасалады (мағынасы Топтастыру). Басқа өрістер үшін осы жолды басыңыз (Топтау) – ашылмалы тізім түймесі пайда болады, оның ішінен осы өрістегі мәнді есептеу үшін алынған функцияны таңдауға болады.

    «Топ» өрісі үшін алдымен соңғы функцияны таңдаңыз.

    «Оқу үшін төлем» өрісі үшін MAX соңғы функциясын таңдаңыз.

Үлгіні пайдаланып сұрау пішінін толтырыңыз. Сұрауды жабу кезінде оның атын енгізіңіз - «Барлығы», жасалған сұрауды іске қосыңыз.

FORM WIZARD көмегімен пішіндерді жасаңыз

«Оқушылар» кестесіне сүйене отырып, «Бір баған» немесе «Кестелік» типті пішінді құрыңыз.

«Пәндер» кестесінің негізінде «Таспа» немесе «Тегістеу» түріндегі пішінді жасаңыз

Жасауесептерді ЕСЕП ШЕБЕРІ арқылы береді

«Оқушылар» кестесіне сүйене отырып, «Баған» және «Кестелік» есептерді жасаңыз

«Пәндер» кестесіне сүйене отырып, «Тегістеу» типті есеп құру

Әдебиет:

1. Сергеев А.П. Өзіндік нұсқаулық. -MicrosoftOffice2007. М.: Санкт-Петербург. Киев, 2007, б. 432.

2. В.Я. Гельман. Медициналық информатика. Петр. 2001 145-186 б.б.

3. Дж.Куртер, А.Маркви.MSOffice2000.Мәскеу. 2001 357-428 бет.

4. Виталий Герасевич. Дәрігерге арналған компьютер. Санкт-Петербург. 2002 229-253 б.б.

5. С.Симонович «Информатика». Негізгі курс». 2-ші басылым. С.-П., 2003, 340-367 б.б.

Үзіліс -10 мин

Оқушы мен мұғалімнің бірлескен жұмысы – 25 мин

Жұмыстың практикалық бөлігін орындағаннан кейін мұғалім оқушылардың іс-әрекеттерінің дұрыстығы мен реттілігін тексеріп, олардың түпкілікті нәтижеге жеткен-жетпегенін тексереді. Содан кейін мұғалім тақырыпты талдай отырып, оқушылардан сауалнама жүргізеді. Оның практикалық қолданылуын табады.

Қорытынды білім деңгейін бақылау – 20 мин

Мұғалім оқушылардың практикалық жұмыстарының нәтижелерін талдап, олардың жұмысты саналы түрде орындағанын анықтайды. Содан кейін студенттер өз білімдерін бақылау үшін тест тапсырады.

Бақылау

Сұрақтар:

    Өтініш дегеніміз не?

    Сұраныстардың қандай түрлерін білесіз?

    Сүзу мен сұраудың айырмашылығы неде?

    Сұраулардың қандай түрлері қолданылады?

    Таңдау сұрауы қалай жасалады?

    Сұраныс құру кезінде шарттарды көрсетуге болады ма?

    Форма дегеніміз не?

    Мәліметтер пішінінің түрлерін көрсетіңіз.

    Пішіндер не үшін қажет?

    Автоформа дегеніміз не?

    Мастер көмегімен пішінді қалай құруға болады?

    Бар пішінді қалай өзгертуге болады?

    Пішін өрістерінің қасиеттерін қалай өзгертуге болады?

    Есеп дегеніміз не?

    Есеп шеберін атаңыз.

Тесттер:«Сұрауларды, пішіндерді және есептерді жасау (MSAccess2)» тақырыбын «Информатика» пәнінен тест тапсырмаларының жинағын қараңыз.

- Жалпы білімді бағалау – 5 мин

Мұғалім құзыреттіліктерді: осы тақырып бойынша білімдерін, практикалық дағдыларын талдап, тапсырмаларды орындау кезінде оқушылардың жиі жіберетін қателерін талдайды. Содан кейін мұғалім студенттің жетістіктері мен кемшіліктерін талдап, журналға екі параметр бойынша қорытынды баға қояды (білім және практикалық дағдылар үшін).

Тақырып № 9.Желілік технологиялар.және-мен жұмыс істеуғаламтор- технологиялар

Мақсат:Компьютерлік желілердің негіздерін оқып үйрену, студенттерге компьютерлік желілерді құрудың негізгі ұғымдары мен принциптерін түсінуге көмектесу, ақпаратты іздеу әдістерін үйрету.HTML құжатын құру, HTML құжатына графикалық объектілерді кірістіру дағдыларын қалыптастыру, студенттерге практикалық дағдыларды сіңіру. Web беттерін әзірлеуде.

Үйрену мақсаттары:Желілер туралы түсініктерді қалыптастыру, компьютерлер арасындағы желілік өзара әрекеттестіктің алғышарттары мен қажеттілігі, аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету, ғаламдық және жергілікті желілер, желі топологиясы және мәліметтерді беру әдістері, жергілікті желілердің негізгі технологиялары, хаттамалары мен стандарттары.

HTML құжатын құру, HTML құжатына графикалық объектілерді кірістіру дағдыларын қалыптастыру.




Жоғарғы