Тәжірибелік жұмыс 11 кестелік модельдер құру. Біз кестелік үлгілерді жасаймыз. Жаңа материалды меңгерту

Сабақтың тақырыбы:

Ең қарапайым математикалық модельдер.

Практикалық жұмыс 6 Біз графикалық және сөздік үлгілерді жасаймыз.

Мақсаттар:

    оқушылардың өткен сабақта алған мәліметтерін жүйелеу және қорытындылау;

    оқушылардың ақпараттық үлгілер туралы түсініктерін кеңейту;

    оқушылардың математикалық модельдер туралы ойларын толықтыру және жалпылау.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

    оқушылардың модельдер мен модельдеу, ақпараттық модельдер түрлері, математикалық модельдер туралы түсінігін бекіту;

    алған білімдерін жүйелеу.

Тәрбиелік:

    аналитикалық-синтездеу ойлауын дамыту, бақылау, қорытынды жасау дағдыларын қалыптастыру, алға қойған мақсатқа жету үшін тапқырлықты, қиындықтарды жеңе білуді дамыту.

Тәрбиелік:

    білімге деген оң көзқарасты тәрбиелеу, информатикаға қызығушылықты ояту, өзін-өзі ұйымдастыру және өзін-өзі бақылау дағдыларын дамыту.

Сабақтың түрі:оқытылатын материалды бекіту және практикалық дағдылар мен дағдыларды дамыту сабағы.

Сабақтың түрі: біріктірілген.

Сабақтағы жұмыс түрлері:дербес, жеке жұмыс.

Әдістері:ауызша (әңгіме), көрнекі және иллюстрациялық, практикалық.

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Өтілген материалды қайталау

1) Модель дегеніміз не?
2) Үлгі бізге не үшін қажет?
3) Модель қашан қолданылады?

3. Жаңа материалды оқу. Математикалық модель, модельдеу туралы түсініктерін қалыптастыру

Негізгі тіл ақпараттық модельдеуғылымда математика тілі болып табылады.

Математикалық ұғымдар мен формулалар арқылы құрастырылған модельдер математикалық модельдер деп аталады.

Мектеп қабырға газетіндегі шағын жазба мәтініне назар аударайық:

Күрделі жөндеуден кейін Дельфин бассейні сөзбе-сөз өзгертілді: кең киім-кешек бөлмелері мен душтар жаңа плиткалармен жарқырайды, күрделі сырғанақ пен бес метрлік мұнараның көрінісі таң қалдырады, ал су жолдарының көгілдір беті көз тартады.

Бірақ, ең бастысы, құрылысшылар бассейннің су құбырын жаңартты. Бұрын бассейнге бір құбырдан су құйылатын. Ол ... уақыт алды 30сағат. Қазір құрылысшылар бассейнді толтыратын тағы бір құбыр орнатты 20сағат. Егер бұл екі құбыр да қосылса, бассейнді толтыру қаншалықты аз уақытты алады!

Бұл мәтінді жүзу бассейнінің сөздік үлгісі ретінде қарастыруға болады. Ескертпедегі мәселені шешуге тырысайық: бассейн екі құбыр арқылы толтырылуы үшін қанша сағат қажет екенін біліңіз.

Егер тапсырма тұрғысынан маңызды емес ақпаратты алып тастасақ, онда тапсырманың шартын келесідей тұжырымдауға болады:

Бірінші құбыр арқылы бассейн 30 сағатта, екінші құбыр арқылы 20 сағатта толтырылады. Бассейн екі құбыр арқылы неше сағатта толтырылады?

Мәселені бірінші және екінші А және В құбырлары арқылы бассейнді толтыру уақытын көрсете отырып, жалпы түрде шешуге тырысайық. Бассейннің барлық көлемін 1 деп алайық, ал қажетті уақытты t деп белгілейік.

Бассейн бірінші құбыр арқылы А сағатта толтырылғандықтан, 1А - 1 сағатта бірінші құбырмен толтырылған бассейн бөлігі; 1В - 1 сағатта екінші құбырмен толтырылған бассейннің бөлігі.

Демек, бассейнді бірінші және екінші құбырлармен бірге толтыру жылдамдығы: 1A+1B болады.

Біз жаза аламыз: (1A+1B)⋅t=1.

Біз алдық математикалық модель, екі құбырдан тұратын бассейнді толтыру процесін сипаттайтын.

Жақшадағы өрнекті түрлендірейік: 1A+1B=A+BA⋅B.

Біз аламыз, A+BA⋅B⋅t=1.

Енді қажетті уақытты мына формула арқылы есептеуге болады: t=A⋅BA+B.

Магистральда нүктелер барА ЖәнеБ , жойылған досбір-бірінен 20км. Мотоциклші нүктеден шығып кеттіБ қарама-қарсы бағыттаА , жылдамдықпен 50км/сағ

Мотоциклшінің t сағаттан кейінгі А нүктесіне қатысты орнын сипаттайтын математикалық модель құрайық.

t сағатта мотоциклші 50т км жол жүріп, А-дан 50т+20км қашықтықта болады. Егер мотоциклшінің А нүктесіне дейінгі қашықтығын (километрмен) s әрпімен белгілесек, онда бұл қашықтықтың қозғалыс уақытына тәуелділігін мына формуламен өрнектеуге болады: s=50t+20,t≥0.

Графика ақпараттық модельдер – объектінің сыртқы сипаттамаларын – көлемін, пішінін, түсін беретін модельдердің ең қарапайым түрі.

Олардың қадір-қасиеті ақпараттылығы жоғары.

4. Практикалық жұмыс.

Әр студентке практикалық жұмыс парағы беріледі. Неғұрлым күрделі бағдарламалық жасақтамамен жұмыс істеу кезінде күрделілік дәрежесі әртүрлі тапсырмалар беріледі

Тапсырма 1. Дайын мозаикалық пішіндерден ұсынылған геометриялық композицияларды жасау.

5. Сабақты қорытындылау.

6. Үйге тапсырма.

Дәптер жазбалары. Текшелерді пайдаланып жиһаздың геометриялық композициясын жасаңыз.

Сабақтың тақырыбы:

Кестелік ақпараттық модельдер. Үстелді жобалаудың құрылымы мен ережелері. Қарапайым кестелер.

Мақсат:Оқушылардың адам өміріндегі геометриялық өрнектер туралы білімдерін дамыту. Мозаикалық композициялардың түрлерімен таныстыру. Геометриялық модельдерді құрастыру дағдыларын дамыту графикалық редактор, мозаикалық композицияларды құру мысалын қолдану.

Тапсырмалар:Тәрбиелік

    бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;

    белгілі бір таңдау бағдарламалық құралжүктелген міндетті жүзеге асыру үшін;

    сәйкес бағдарламалар бойынша практикалық есептерді шешу дағдылары мен дағдыларын дамыту.

Дамытушылық

    зейінін, талдау қабілетін дамыту;

    логикалық ойлауды дамыту;

    белгілі бір қызмет түрлеріне (дизайн, инженерлік графика, бағдарламалау және т.б.) қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік

    өз бетінше ойлауды, жұмыста айқындылық пен ұйымшылдықты, өз қызметін басқара білуді қалыптастыру;

    қол жетімді уақыт ішінде тиімді жұмыс істеу.

Сабақтың түрі:біріктірілген.

Сабақтың түрі: Заманауи компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, оқытылатын материалды бекіту.

Үлестірме материал: Практикалық жұмысқа арналған тапсырмалар.

Сабақтар кезінде

1. Org. сәт

Сәлем. Қатысушыларды тексеру.

Сабақтың мақсатын қою:

Өзімізді паркет дизайнері ретінде сынап көрейік.

Өзімізді дизайнер ретінде сынап көрейік.

Сабақ жоспарымен таныстыру.

2. Жаңарту.

Модель дегеніміз не?

Модельдер қандай мақсатта жасалады?

Қандай процесс модельдеу, формализация және визуализация деп аталады?

Модельдеу кезеңдерін атаңыз.

Көрсету әдісіне қарай модель түрлерін ата?

3. Жаңа материалды оқу.

Кесте құрылымы және жобалау ережелері

Бірдей қасиеттер жиынына ие бірнеше объектілерді сипаттау үшін көбінесе бағандар мен жолдардан тұратын кестелер қолданылады.

Сіз сабақ кестесінің кестелік көрсетілімін жақсы білесіз, автобустардың, ұшақтардың, пойыздардың және т.б. кестелер кесте түрінде берілген.

Кестеде берілген ақпарат анық, жинақы және көруге оңай.

Кестеде объектілердің әртүрлі қасиеттері туралы, бір сыныптағы және әртүрлі сыныптағы объектілер туралы, жеке объектілер мен объектілер топтары туралы ақпарат болуы мүмкін.

Дұрыс пішімделген кестенің құрылымы бар:

Кесте нөмірі

Жалпы кесте тақырыбы

Кестелерді пішімдеу үшін келесі ережелерді сақтау қажет.
1. Кестенің тақырыбы ондағы ақпарат туралы түсінік беруі керек.
2. Бағандар мен жолдардың тақырыптары қысқа болуы керек, қажетсіз сөздерді және мүмкіндігінше қысқартуларды қамтымауы керек.
3. Кестеде өлшем бірліктері көрсетілуі керек. Егер олар бүкіл кестеге ортақ болса, онда олар кесте тақырыбында көрсетіледі (жақшада немесе тақырыптан кейін үтір арқылы бөлінеді). Өлшем бірліктері әртүрлі болса, олар жол немесе баған тақырыптарында көрсетіледі.
4. Практикалық жұмыс

Барлық кесте ұяшықтары толтырылғаны жөн. Қажет болса, келесіні енгізіңіз: шартты белгілер:
? - белгісіз деректер;
x - деректер мүмкін емес;
↓ - деректер үстіңгі ұяшықтан алынуы керек.

Мәтін түрінде берілген ақпарат негізінде кестелік үлгі жасау үшін сізге:
1) мәтінде объектілердің атауларын, объект қасиеттерінің атауларын және объект қасиеттерінің мәндерін ерекшелеу;
2) кестенің құрылымын нақтылау;
3) мәтіннен ақпаратты оған көшіру арқылы кестені «толтыру».

Мәтіндегі нысан атауларын, қасиет атауларын және олардың мәндерін бөлектеу кезінде олардың астын әртүрлі жолдармен сызу ыңғайлы. Нысан атауларының астын түзу сызықпен, сипат атауларының қос сызықпен және сипат мәндерінің астын нүктелі сызықпен сызуға келістік.

Мысалы:

Францияның астанасы – Париж.

Көлдің тереңдігі - 3 м.

Қыздың аты Маша.

Осы мысалдарда қарастырылған қасиеттердің әрқайсысы («капитал», «тереңдік», «атауы») бір ғана нысанды сипаттайды. Біз мұндай қасиеттерді жалғыз деп атаймыз.

5. Сабақты қорытындылау.

Жұмыс нәтижелерін бағалау. Аяқталған графикалық үлгілердің сапасына ерекше назар аударыңыз.

Жұмыс 9 тапсырманы қамтиды, оларды орындағаннан кейін студенттер білуі керек: кестеге жолдар мен бағандарды қосу; кестеден жолдар мен бағандарды жою; кесте ұяшықтарын біріктіру; кесте ұяшықтарын бөлу; қарапайым және күрделі кестелерді құру; салу кестелік модельдер.

Тапсырма 1. Алыптар

1. 4x4 кестені жасаңыз (қойынды Кірістірутоп Кестелер). Бүкіл кесте үшін қаріп өлшемін 11 пт етіп орнатыңыз. Кестені ең ұзын адамдар туралы келесі мәліметтермен толтырыңыз:

2. Кесте жолдарын ортасына қойыңыз, тақырыптың бірінші жолын қою қаріппен белгілеңіз.

3. Қосымша жолдар қосу үшін кестені өзгертіңіз. Осыған:
1) жол қосқыңыз келетін жолдың үстіндегі немесе астындағы кез келген ұяшықты тінтуірдің оң жақ түймешігімен басу арқылы контекстік мәзірге қоңырау шалыңыз;
2) таңдаңыз контекстік мәзіркоманда Кірістіру, сосын - Жоғарғы жағындағы жолдарды кірістірунемесе Төменде жолдарды енгізіңіз.

4. Баған (баған) қосу арқылы кестені өзгертіңіз.

5. Кестені «Жасы» бағанындағы мәндердің кему реті бойынша сұрыптаңыз. Осыған:
1) курсорды кестенің еркін ұяшығына орналастыру;
2) түймені пайдалану Сұрыптау (Басты - Абзац - Сұрыптау) диалогтық терезені шақыру Сұрыптау;
3) қажетті сұрыптау параметрлерін орнату:

6. Үстелден «Джейкоб Лолл» жолын алып тастаңыз (оның биіктігі тым ұлғайтылған деп айтылады). Осыған:
1) жойғыңыз келетін жолды таңдаңыз;
2) тінтуірдің оң жақ түймешігін басып, контекстік мәзірден таңдаңыз ( Кесте) пәрмені Жолдарды жою.

7. «Жасы» бағанасын (бағанын) жойыңыз.

8. «Өсу» бағанындағы өсу мәндері бойынша кестедегі ақпаратты сұрыптаңыз.

9. Кестені келесідей пішімдеңіз:

Кестелермен жұмыс істеу - Дизайнер - Кесте стильдері - (Өзіңізге ұнайтын кез келген стильді таңдаңыз).

10. Құжатты өз қалтасында атымен сақтаңыз Алыптар 1.

Тапсырма 2. Ресейдің табиғаты

1. Түрлі-түсті жазу жаз:

2. Үлгі бойынша кесте құрыңыз. Осыған:
1) 10 х 3 өлшемді кестені құру;
2) бірінші бағанның 2-6 ұяшықтарын біріктіру (осы ұяшықтарды таңдап, контекстік менюді (Кесте меню) шақырып, Ұяшықтарды біріктіру командасын беру);
3) бірінші бағанның 7-9 ұяшықтарын біріктіру.

3. Табиғат Ресей.doc файлындағы мәліметтер негізінде кестені толтырыңыз.

4. Кестені өз қалтасында атымен сақтаңыз Сүтқоректілер2.

Тапсырма 3. Ресейдің алтын сақинасы

1. Информатика оқулығыңыздың § 2.5 тармағының 1 және 2 кестелеріндегі (§ 11 Федералдық мемлекеттік білім стандартының 6-сынып оқулығы) берілген ақпаратқа сүйене отырып, келесідей кестені жасаңыз:

2. Кестеге Ресейдің 3-4 ежелгі қаласы туралы мәліметтерді енгізіңіз.

3. Бет бағытын альбомдық етіп өзгертіңіз. Осыған:
1) қойындыны ашыңыз Беттің орналасуы;
2) топта Бет параметрлерітүймешігін басыңыз Бағдарлау;
3) опцияны таңдаңыз Пейзаж.

4. Құрылтайшы бағанының оң жағына Елтаңба бағанын қосу арқылы кестені өзгертіңіз.

5. Елтаңба.rar мұрағатындағы Алтын сақина қалаларының елтаңбаларының суреттерін кестенің тиісті ұяшықтарына енгізіңіз.

6. «Аттракцион» бағанының оң жағына «Мәскеуден қашықтық» бағанасын қосу арқылы кестені өзгертіңіз.

7. Кестені өз қалтасында атымен сақтаңыз Сақина.

Тапсырма 4. Өнімділік болжамы

1. Төмендегі құрылымды кесте құрыңыз:

2. Бірінші бағанға 7-сыныпта оқытылатын барлық пәндердің атауын енгізіңіз.

3. Бар тоқсандық бағаларды кестеге енгізіңіз.

4. Қандай пәндер бойынша үлгерімді арттыруға болатынын ойлаңыз. Тоқсан және жыл бойынша бағалау бағаларыңызды кестеге енгізіңіз.

5. Кестені өз қалтасында атымен сақтаңыз Болжау.

Тапсырма 5. Климат

1. Мына мәтінді кесте түрінде көрсетіңіз (2004 жылға ақпарат берілген):

Мари-Эльде шілдедегі жауын-шашын мөлшері 179 мм болды. Пермь облысында шілдеде орташа температура +18 градус болды. Краснояр өлкесінде қаңтардың орташа температурасы -18 градус болды. Мәскеу облысында қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 45 мм болды. Орынбор облысында қаңтардың орташа температурасы -11 градус болды. Удмуртияда шілдедегі жауын-шашын мөлшері 61 мм болды. Мари-Эльде қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 26 мм болды. Орынбор облысында шілде айының орташа температурасы +21 градусты құрады. Краснояр өлкесінде шілдедегі жауын-шашын мөлшері 55 мм болды. Орынбор облысында қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 35 мм болды. Пермь облысында қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 52 мм болды. Мари-Эльде қаңтардың орташа температурасы -10 градус болды. Орынбор облысында шілдедегі жауын-шашын мөлшері 89 мм болды. Мәскеу облысында шілде айының орташа температурасы +20 градус болды. Удмуртияда қаңтардың орташа температурасы -13 градус болды. Краснояр өлкесінде қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 36 мм болды. Удмуртияда шілде айының орташа температурасы +19 градус болды. Мәскеу облысында шілдедегі жауын-шашын мөлшері 66 мм болды. Удмуртияда қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 41 мм болды. Пермь облысында шілдедегі жауын-шашын мөлшері 45 мм болды. Мари-Эльде шілдедегі орташа температура +20 градус болды. Краснояр өлкесінде шілде айының орташа температурасы +17 градусты құрады. Пермь облысында қаңтардың орташа температурасы -14 градус болды. Мәскеу облысында қаңтардың орташа температурасы -8 градус болды.

Кесте келесі құрылымға ие болуы мүмкін:

2. Кестені өз қалтасында атымен сақтаңыз Климат.

Тапсырма 6. Қағаз өндірісі

1. Осы мәтінге сүйене отырып, алдыңғы тапсырмадағыдай құрылымы бар кесте құрастыр.

1970 жылы КСРО-да барлығы 4,2 млн тонна қағаз өндірілді.1970 жылы КСРО-да жан басына шаққанда 17 кг қағаз өндірілді. 1980 жылы Бельгияда жан басына шаққанда 81 кг қағаз өндірілді. 1970 жылы Болгарияда барлығы 0,2 миллион тонна қағаз өндірілді.1980 жылы Болгарияда барлығы 0,3 миллион тонна қағаз өндірілді.1980 жылы КСРО-да барлығы 5,3 миллион тонна қағаз өндірілді. 1970 жыл Бельгияда жан басына шаққанда 68 кг қағаз өндірілді. 1980 жылы Болгарияда жан басына шаққанда 36 кг қағаз өндірілді. 1970 жылы Ұлыбританияда барлығы 3,6 млн тонна қағаз өндірілсе, 1970 жылы Ұлыбритания жан басына шаққанда 65 кг қағаз өндірді. 1980 жылы Бельгияда барлығы 0,8 млн тонна қағаз өндірілсе, 1970 жылы Болгарияда жан басына шаққанда 24 кг қағаз өндірілді. 1980 жылы Ұлыбританияда барлығы 3,0 млн тонна қағаз өндірілді.1980 жылы КСРО-да жан басына шаққанда 20 кг қағаз өндірілді. 1970 жылы Бельгияда барлығы 0,7 млн ​​т қағаз өндірілді.1980 жылы Ұлыбританияда жан басына шаққанда
халық 54 кг қағаз өндірді. 1980 жылы Бельгияда барлығы 0,8 миллион тонна қағаз өндірілді.

2. Кестені көрсету үшін өзгертуге тырысыңыз Қосымша Ақпарат:

1989 жылы Болгарияда барлығы 0,4 млн тонна қағаз өндірілсе, 1989 жылы Бельгияда жан басына шаққанда 112 кг қағаз өндірілді. 1989 жылы КСРО-да барлығы 6,3 миллион тонна қағаз өндірілді.1989 жылы Бельгияда барлығы 1,1 миллион тонна қағаз өндірілді.1989 жылы Ұлыбританияда барлығы 3,6 миллион тонна қағаз өндірілді.1989 ж. КСРО-да жан басына шаққанда 22 кг қағаз өндірілді. 1989 жылы Ұлыбритания жан басына шаққанда 63 кг қағаз өндірді. 1989 жылы Болгарияда жан басына шаққанда 42 кг қағаз өндірілді.

3. Кестені өз қалтасында атымен сақтаңыз Қағаз.

Тапсырма 7. Логикалық есеп

1. Төмендегі логикалық есепті шешу үшін құрылымды ойлап табыңыз және кесте құрыңыз.

Ваня, Петя, Саша және Коляның фамилиялары V, P, S және K әріптерінен басталатыны белгілі.
1) Ваня мен С – үздік оқушылар;
2) Петя мен В С сынып оқушылары;
3) Ол P-ден жоғары;
4) Коля Р-дан қысқа;
5) Саша мен Петяның бойы бірдей.
Әр баланың тегі қандай әріптен басталады?

2. Есептің шешімін кестеге жаз.

3. Үстелдің астына есептің жауабын жаз.

4. Құрылған құжатты аталған файлға сақтаңыз Логика.

8-тапсырма. Ең жақсы

Анықтамалар мен энциклопедиялардан келесі кестелердің бірін толтыру үшін ақпаратты табыңыз.

а) Ең үлкен көлдер

б) Ең ұзын өзендер

2. Мәтіндік процессорда кесте құру.

3. Құжатты өз қалтасында атымен сақтаңыз Ең.


22. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-дайын/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 8. Электрондық кестелермен танысу.doc
23. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-дайын/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 9. Диаграммалар мен графиктерді құру.doc
24. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-дайын/5-7 сыныптарға арналған информатика және АКТ бойынша оқу, әдістемелік және бағдарламалық қамтамасыз ету тізімі.doc
25. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-дайын/Түсіндірме жазба.doc
26. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-дайын/Тақырыптық және қорытынды тесттер.doc
27. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-дайын/Бақылау нысандары және оны жүзеге асырудың мүмкін нұсқалары.doc
28. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-дайын/берілген есептерді шешудің әдістері мен формалары.doc
29. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-дайын/жұмыс бағдарламасы 7 сынып.doc
30. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/7klassBosova/7-ready/tso7.doc
31. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/~$түсіндірме жазба.doc
32. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 1. Операциялық жүйенің негізгі объектілерімен жұмыс істейміз.doc
33. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/.doc
34. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 11. Графикалық модельдер.doc
35. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 12. Қорытынды жұмыс.doc
36. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 2. Файлдық жүйе объектілерімен жұмыс.doc
37. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 3. Мәтіндік объектілерді құру.doc
38. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 4. Сөздік модельдер құру.doc
39. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 5. Көп деңгейлі тізімдер.doc
40. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 6. Кестелік модельдер құру.doc
41. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 7. Есептеу кестелерін құру.doc
42. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Компьютер шеберханасы 7 сынып/Жұмыс 8. Электрондық кестелермен танысу.doc
43. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып ақпарат/Компьютерлік практикум 7 сынып/ 9-жұмыс. Диаграммалар мен графиктерді құру.doc
44. /ИНФОРМАТИКА 7-11/7 сынып inf/Түсіндірме жазба.doc
45. /ИНФОРМАТИКА 7-11/8 сынып inf/8 сынып ақпарат.жұмыс бағдарламасы/8 сынып түсіндіру.docx
46. ​​/ИНФОРМАТИКА 7-11/8 сынып inf/8 сынып ақпараттық жұмыс бағдарламасы/ жұмыс бағдарламасы 8 сынып inf.docx
47. /ИНФОРМАТИКА 7-11/9 сынып inf/9 сынып ақпарат.жұмыс бағдарламасы/9 сынып түсіндіру.doc
48. /ИНФОРМАТИКА 7-11/9 сынып inf/9 сынып ақпарат.жұмыс бағдарламасы/9 сынып жұмыс бағдарламасы.inf.docx
49. /ИНФОРМАТИКА 7-11/информатика cap.docx

Информатикадан жұмыс бағдарламасы, 10 сынып (Информатика және АКТ оқулығы. 10-11 сыныптарға арналған базалық деңгей оқулығы / И. Г. Семакин. Е. К. Хекнер)
«Информатика және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» курс бағдарламасы жалпы білім беретін курс (базалық деңгей)
2010-2011 оқу жылына арналған информатикадан 10-11 сыныптарға арналған жұмыс бағдарламасы Автор-құрастырушы: Ярославцев Виктор Леонидович
Күнтізбелік және тақырыптық жоспарлау No Сабақтың тақырыбы Сағат саны Күні Ескерту Жоспар Фак
Әдебиет Гатауллин Р.М. Информатика: Татар урта гомуми белем бірү мәктабе өчен уку ярдәмлеге. Қазан: Мағариф, 2006 ж
Түсіндірме жазба Информатика және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бойынша жұмыс бағдарламасы негізгі жалпы білім берудің мемлекеттік стандартының федералдық компоненті негізінде құрастырылған.
Жұмыс 10. Схемалар, графиктер және ағаштар
Жұмыс 11. Графикалық модельдер
Жұмыс 12. Қорытынды жұмыс

Көп деңгейлі тізімдермен жұмыс


7-сыныпқа арналған оқулық. М.: Бином. Білім зертханасы, 2010. Босова Л.Л.Информатика: 7-сыныпқа арналған жұмыс дәптері. М.: Бином. Білім зертханасы, 2007 ж
Тақырыптық және қорытынды тесттер
Бақылау нысандары және оны жүзеге асырудың мүмкін нұсқалары
Есептерді шешудің әдістері мен формалары
Күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау 7 сынып
Бағдарлама бөлімінің атауы
Жұмыс Біз операциялық жүйенің негізгі объектілерімен жұмыс істейміз
Жұмыс 10. Схемалар, графиктер және ағаштар
Жұмыс 11. Графикалық модельдер
Жұмыс 12. Қорытынды жұмыс
Жұмыс Файлдық жүйе объектілерімен жұмыс
Жұмыс: Мәтіндік объектілерді құру
Жұмыс: Сөздік модельдер жасау
Көп деңгейлі тізімдермен жұмыс
Жұмыс: Кестелік модельдер құру
Жұмыс: Есептеу кестелерін құру
Жұмыс Электрондық кестелермен танысу
Жұмыс Диаграммалар мен графиктерді құру
Түсіндірме Қоғамдық дамудың қазіргі кезеңі жалпы білім беретін мектептерге қойылатын жаңа талаптармен сипатталады, бұл білім берудің тек оқушылардың белгілі бір білім көлемін меңгеруіне ғана емес,
Түсіндірме жазба Информатика және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бойынша жұмыс бағдарламасы негізгі жалпы білім берудің мемлекеттік стандартының федералдық компоненті негізінде құрастырылған.
Түсіндірме жазба Информатика және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бойынша жұмыс бағдарламасы негізгі жалпы білім берудің мемлекеттік стандартының федералдық компоненті негізінде құрастырылған.
Тақырыптық жоспар No Сабақтың тақырыбы Сағат саны
7 сынып мұғалімі Ибрагимова А.В. 2012-2013 оқу жылы информатика және АКТ пәнінен жұмыс бағдарламасы

Жұмыс 6. Кестелік модельдер құру

Тапсырма 1. Алыптар

1. 4x4 кестесін жасаңыз ([ Кесте-Қосу-Кесте]). Бүкіл кесте үшін қаріп өлшемін 11 пт етіп орнатыңыз. Кестені ең ұзын адамдар туралы келесі мәліметтермен толтырыңыз:


    1. Кесте жолдарын ортаға қойып, бірінші тақырып жолын қалың етіп жасаңыз.

    2. Қосымша жолдарды қосу үшін кестені өзгертіңіз. Осыған:

      1. жаңа жолды қосу керек жоғарыдағы/төменгі жолды таңдаңыз;

      2. пәрмен беріңіз[Кесте-Қосу-жолдар жоғары (төмендегі жолдар)].

Аты

Өмір жылдары

Мемлекет

Биіктігі, см

Джон Уильям Роган

1871-1905

АҚШ

264

Джон Ф. Кэрролл

1932-1969

АҚШ

263,5

Джейкоб Лолл

1883-1921

Ресей

255

Вайно Миллирин

1909-1963

Финляндия

251,4

Дон Кохлер

1925-1981

АҚШ

248,9
4. Баған (баған) қосу арқылы кестені өзгертіңіз.

Аты

Өмір жылдары

Жасы

Мемлекет

Биіктігі, см

Джон Уильям Роган

1871-1905

34

АҚШ

264

Джон Ф. Кэрролл

1932-1969

37

АҚШ

263,5

Джейкоб Лолл

1883-1921

38

Ресей

255

Вайно Миллирин

1909-1963

54

Финляндия

251,4

Дон Кохлер

1925-1981

56

АҚШ

248,9

5. Кестені «Жасы» бағанындағы мәндердің кему реті бойынша сұрыптаңыз.

Аты

Өмір жылдары

Жасы

Мемлекет

Биіктігі, см

Дон Кохлер

1925-1981

56

АҚШ

248,9

Вайно Миллирин

1909-1963

54

Финляндия

251,4

Джейкоб Лолл

1883-1921

38

Ресей

255

Джон Ф. Кэрролл

1932-1969

37

АҚШ

263,5

Джон Уильям Роган

1871-1905

34

АҚШ

264

        1. Пәрменді пайдалану [Кесте-U&alit-жолдар] үстелден «Джейкоб Лолл» жолын алып тастаңыз (оның биіктігі тым ұлғайтылған деп айтылады).

        2. «Жасы» бағанасын (бағанын) жойыңыз.

        3. Кестедегі ақпаратты «Өсу» бағанындағы өсу мәндері бойынша сұрыптаңыз.

        4. Автоформат көмегімен кестені пішімдеңіз Қазіргі заманғы.

Аты

Өмір жылдары

Мемлекет

Биіктігі, см

Джон Уильям Роган

1871 - 1905

АҚШ

264

Джон Ф. Кэрролл

1932- 1969

АҚШ

263,5

Вайно Миллирин

1909- 1963

Финляндия

251,4

Дон Кохлер

1925- 1981

АҚШ

248,9

10. Құжатты өз қалтасында алыптар1 деген атпен сақтаңыз.

Тапсырма 2. Ресейдің табиғаты

1. Түрлі-түсті жазу жаз:

2. Мысал бойынша кесте құрыңыз. Осыған:


          1. 10 х 3 өлшемді кесте құру;

          2. бірінші бағанның 2-6 ұяшықтарын біріктіріңіз (осы ұяшықтарды таңдап, пәрмен беріңіз [Кесте-Ұяшықтарды біріктіру]);

          3. Бірінші бағанның 7-9 ұяшықтарын біріктіріңіз.

            Отряд

            Отбасы

            Өкілдері

            1. «Бос орындар» папкасынан Ресейдің табиғаты файлындағы мәліметтер негізінде кестені толтырыңыз.

            2. Кестені Mammals2 деп аталатын өз қалтасына сақтаңыз.

3-тапсырма. Кестені теріңіз ОЖ. Ресейдің алтын сақинасы

1. Информатика оқулығыңыздың § 2.5 тармағының 1 және 2 кестелеріндегі мәліметтерге сүйене отырып, келесідей кесте құрыңыз:


Қала

Құрылған жылы

Құрылтайшысы

Көру

              1. Кестеге Ресейдің 3-4 ежелгі қаласы туралы мәліметтерді енгізіңіз.

              2. Бет бағытын альбомдық етіп өзгертіңіз [Файл - Бет параметрлері - Қағаз өлшемі - Пейзаж].

              3. «Құрылтайшы» бағанының оң жағындағы «Елтаңба» бағанасын қосу арқылы кестені өзгертіңіз.

              4. Кестенің сәйкес ұяшықтарына «Бланктер» папкасына салынған Елтаңба папкасынан Алтын жүзік қалаларының елтаңбаларының суреттерін енгізіңіз.

              5. «Аттракцион» бағанының оң жағына «Мәскеуден қашықтық» бағанын қосу арқылы кестені өзгертіңіз.

              6. Кестені Ring атауымен өз қалтасында сақтаңыз.

4-тапсырма. Кестені теріңіз OO . Өнімділік болжамы

1. Төмендегі құрылымды кесте құрыңыз:


Элемент

Академиялық көрсеткіштер

Тоқсан бойынша

Бір жылда

1

II

III

IV

Орыс тілі

Әдебиет

...

                1. Бірінші бағанға 7-сыныпта оқыған барлық пәндердің атын енгізіңіз.

                2. Бар тоқсандық бағаларыңызды кестеге енгізіңіз.

                3. Қандай пәндер бойынша өнімділікті арттыруға болатынын ойлаңыз. Тоқсан және жыл бойынша бағалау бағаларыңызды кестеге енгізіңіз.

                4. Кестені Болжау деген атпен өз қалтасында сақтаңыз.

Тапсырма 5. БҰҰ типті кесте. Климат

1. Мына мәтінді кесте түрінде көрсетіңіз (2004 жылға ақпарат берілген):

Мари-Эльде шілдедегі жауын-шашын мөлшері 79 мм болды. Пермь облысында шілдеде орташа температура +18 градус болды. Краснояр өлкесінде қаңтардың орташа температурасы -18 градус болды. Мәскеу облысында қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 45 мм болды. Орынбор облысында қаңтардың орташа температурасы -11 градус болды. Удмуртияда шілдедегі жауын-шашын мөлшері 61 мм болды. Мари-Эльде қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 26 мм болды. Орынбор облысында шілде айының орташа температурасы +21 градусты құрады. Краснояр өлкесінде шілдедегі жауын-шашын мөлшері 55 мм болды. Орынбор облысында қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 35 мм болды. Пермь облысында қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 52 мм болды. Мари-Эльде қаңтардың орташа температурасы -10 градус болды. Орынбор облысында шілдедегі жауын-шашын мөлшері 89 мм болды. Мәскеу облысында шілде айының орташа температурасы +20 градус болды. Удмуртияда қаңтардың орташа температурасы -13 градус болды. Краснояр өлкесінде қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 36 мм болды. Удмуртияда шілде айының орташа температурасы +19 градус болды. Мәскеу облысында шілдедегі жауын-шашын мөлшері 66 мм болды. Удмуртияда қаңтардағы жауын-шашын мөлшері 41 мм болды. Пермь облысында шілдедегі жауын-шашын мөлшері 45 мм болды. Мари-Эльде шілдедегі орташа температура +20 градус болды. Краснояр өлкесінде шілде айының орташа температурасы +17 градусты құрады. Пермь облысында қаңтардың орташа температурасы -14 градус болды. Мәскеу облысында қаңтардың орташа температурасы -8 градус болды.

Кесте келесі құрылымға ие болуы мүмкін:

2. Кестені Климат деген атпен өз қалтасына сақтаңыз.

Тапсырма 6. БҰҰ типті кесте. Қағаз өндірісі

1. Берілген мәтін бойынша құрылымы бірдей кесте құрастыр Валдыңғы тапсырма.

1970 жылы КСРО-да барлығы 4,2 млн тонна қағаз өндірілді.1970 жылы КСРО-да жан басына шаққанда 17 кг қағаз өндірілді. 1980 жылы Бельгияда жан басына шаққанда 81 кг қағаз өндірілді. 1970 жылы Болгарияда барлығы 0,2 миллион тонна қағаз өндірілді.1980 жылы Болгарияда барлығы 0,3 миллион тонна қағаз өндірілді.1980 жылы КСРО-да барлығы 5,3 миллион тонна қағаз өндірілді. 1970 жыл Бельгияда жан басына шаққанда 68 кг қағаз өндірілді. 1980 жылы Болгарияда жан басына шаққанда 36 кг қағаз өндірілді. 1970 жылы Ұлыбританияда барлығы 3,6 млн тонна қағаз өндірілсе, 1970 жылы Ұлыбритания жан басына шаққанда 65 кг қағаз өндірді. 1980 жылы Бельгияда барлығы 0,8 млн тонна қағаз өндірілсе, 1970 жылы Болгарияда жан басына шаққанда 24 кг қағаз өндірілді. 1980 жылы Ұлыбританияда барлығы 3,0 млн тонна қағаз өндірілді.1980 жылы КСРО-да жан басына шаққанда 20 кг қағаз өндірілді. 1970 жылы Бельгияда барлығы 0,7 млн ​​тонна қағаз өндірілді.1980 жылы Ұлыбританияда жан басына шаққанда 54 кг қағаз өндірілді. 1980 жылы Бельгияда барлығы 0,8 миллион тонна қағаз өндірілді.

2. Қосымша ақпарат беру үшін кестені өзгертіп көріңіз:

1989 жылы Болгарияда барлығы 0,4 млн тонна қағаз өндірілсе, 1989 жылы Бельгияда жан басына шаққанда 112 кг қағаз өндірілді. 1989 жылы КСРО-да барлығы 6,3 миллион тонна қағаз өндірілді.1989 жылы Бельгияда барлығы 1,1 миллион тонна қағаз өндірілді.1989 жылы Ұлыбританияда барлығы 3,6 миллион тонна қағаз өндірілді.1989 ж. КСРО-да жан басына шаққанда 22 кг қағаз өндірілді. 1989 жылы Ұлыбритания жан басына шаққанда 63 кг қағаз өндірді. 1989 жылы Болгарияда жан басына шаққанда 42 кг қағаз өндірілді.

3. Электрондық кестені Paper деп аталатын жеке қалтаға сақтаңыз.

Тапсырма 7. Логикалық есеп


  1. Құрылым туралы ойланыңыз және келесі логикалық есепті шешу үшін кесте құрыңыз.
Ваня, Петя, Саша және Коляның фамилиялары V, P, S және K әріптерінен басталатыны белгілі.

    1. Ваня мен С үздік студенттер;

    2. Петя мен В С сынып оқушылары;

    3. Ол P-ден жоғары;

    4. Коля P-ден қысқа;

    5. Саша мен Петяның бойы бірдей.
Әр баланың тегі қандай әріптен басталады?

  1. Есептің шешімін кестеге жаз.

  2. Кестенің астына есептің жауабын жаз.

  3. Құрылған құжатты Logic деп аталатын файлға сақтаңыз.

8-тапсырма. Ең жақсы

1. Анықтамалар мен энциклопедиялардан келесі кестелердің бірін толтыру үшін ақпаратты табыңыз,

A) Ең үлкен көлдер




Аты

Орналасқан жері

Ауданы, км 2

1

Каспий теңізі

2

Жоғарғы

3

Виктория

4

Гурон

5

Мичиган

6

Арал теңізі

7

Танганьика

8

Байкал

9

Үлкен аю

10

Нуаза (Малави)

б) Ең ұзын өзендер



Аты

Орналасқан жері

Ұзындығы, км

1

Ніл

2

Amazon

3

Янцзы

4

Миссисипи

5

Обь – Ертіс

6

Енисей - Ангара

7

Сары өзен (Сары өзен)

8

Купида - Шилка - Онон

9

Лена

10

Конго

  1. Мәтінде кесте құру Мәтіндік процессор.

  2. Құжатты Ең деп аталатын өз қалтасында сақтаңыз.

9-тапсырма. Шығармашылық тапсырма

Ақпаратты кесте түрінде ыңғайлы түрде беруге болатын объектілердің мысалын ойлап табыңыз. Сәйкес кестені құру. Оны Idea2 деп аталатын файлда өз қалтасында сақтаңыз.

Кесте құрылымы және жобалау ережелері

Бірдей қасиеттер жиынына ие бірнеше объектілерді сипаттау үшін көбінесе бағандар мен жолдардан тұратын кестелер қолданылады.

Сіз сабақ кестесінің кестелік көрсетілімін жақсы білесіз, автобустардың, ұшақтардың, пойыздардың және т.б. кестелер кесте түрінде берілген.

Кестеде берілген ақпарат анық, жинақы және көруге оңай.

Кестеде объектілердің әртүрлі қасиеттері туралы, бір сыныптағы және әртүрлі сыныптағы объектілер туралы, жеке объектілер мен объектілер топтары туралы ақпарат болуы мүмкін.

Дұрыс пішімделген кестенің құрылымы бар:

Кестелерді пішімдеу үшін келесі ережелерді сақтау қажет.

  1. Кестенің тақырыбы ондағы ақпарат туралы түсінік беруі керек.
  2. Бағандар мен жолдардың тақырыптары қысқа болуы керек, қажетсіз сөздерді және мүмкіндігінше қысқартуларды қамтымауы керек.
  3. Кестеде өлшем бірліктері көрсетілуі керек. Егер олар бүкіл кестеге ортақ болса, онда олар кесте тақырыбында көрсетіледі (жақшада немесе тақырыптан кейін үтір арқылы бөлінеді). Өлшем бірліктері әртүрлі болса, олар жол немесе баған тақырыптарында көрсетіледі.
  4. Барлық кесте ұяшықтары толтырылғаны жөн. Қажет болған жағдайда оларға келесі белгілер енгізіледі:
  • \(?\) - деректер белгісіз;
  • × - деректер мүмкін емес;
  • ↓ - деректер үстіңгі ұяшықтан алынуы керек.

Мәтін түрінде берілген ақпарат негізінде кестелік үлгі жасау үшін сізге:

  1. Мәтінде объектілердің атауларын, объект қасиеттерінің атауларын және объект қасиеттерінің мәндерін бөлектеңіз;
  2. Кесте құрылымын нақтылау;
  3. Мәтіннен ақпаратты оған көшіру арқылы кестені «толтыру».

Мәтіндегі нысан атауларын, қасиет атауларын және олардың мәндерін бөлектеу кезінде олардың астын әртүрлі жолдармен сызу ыңғайлы. Нысан атауларының астын түзу сызықпен, сипат атауларының қос сызықпен және сипат мәндерінің астын нүктелі сызықпен сызуға келістік.

Шартты түрде кестелердің барлық жиынтығын бөлуге болады қарапайым және күрделі.

Қарапайым кестелер

«Объектілер-қасиеттер» типті кесте (ОЖ)

«объектілер-қасиеттер» типті кестебір класқа жататын жеке объектілердің қасиеттері туралы ақпаратты қамтитын кесте болып табылады.

ОЖ типті кестелердің жалпы көрінісі:

Кестедегі жолдар саны бар нысандар санына, ал бағандар саны қарастырылатын қасиеттер санына байланысты.

Бұл кестеде біздің мәдениетіміз бен тарихымыздың бірегей ескерткіштерін сақтайтын және Ресейдің әлемге әйгілі Алтын сақинасын құрайтын кейбір ежелгі орыс қалалары туралы ақпарат берілген. Бұл ақпарат кестенің тақырыпшасында көрсетілген.

Кестеде келесі нысандар көрсетілген: «қала» класына жататын «Владимир», «Кострома», Переславль-Залесский және «Гус - Хрустальный». Әрбір нысан үшін сандармен және сөздермен өрнектелетін «құрылған жылы», «негізін салушы» және «бағытты белгі» қасиеттерінің мәндері берілген.

Кішкентай кестелерде (\(3 - 4\) жолдар) объектілерді кез келген ретпен тізімдеуге болады. Егер кестеде көптеген нысандар болса, онда оларды қандай да бір ережеге сәйкес мағыналы ретпен орналастыру керек. Мысалы, \(2.2\) кестесінде қалаларды алфавиттік ретпен, олардың құрылған жылы бойынша өсу немесе кему ретімен көрсетуге болады.

Егер ОЖ типті кестеде объектілерден артық қасиеттер болса, онда оны «бүйіріне бұруға» болады: жолдарды графиктерге, ал графиктерді жолдарға айналдыруға болады.

«объектілер – объектілер – бір» типті кестеКөбінесе әртүрлі класстарға жататын жұп объектілердің белгілі бір қасиеті туралы ақпаратты қамтитын кесте.

Бұл кестеде бас (жоғарғы тақырып) күрделі (екі деңгейлі) құрылымға ие.

LLC түріндегі кестені «бүйіріне бұруға» болады; жолдарды бағандарға, бағандарды жолдарға айналдыруға болады.

OOO түріндегі кесте нысандар жұбының бір қасиетін жазады, сондықтан оның ұяшықтарында әрқашан бір типтегі мәндер болады: сандар, сөздер немесе графикалық кескіндер.

Күрделі кестелер

«объектілер – объектілер – бірнеше» типті кесте (БҰҰ)

Кесте түрі "объектілер - объектілер - бірнеше"әртүрлі кластарға жататын объектілер жұбының бірнеше қасиеттері туралы ақпаратты қамтитын кесте.

БҰҰ типті кестелердің жалпы көрінісі:

Бұл кестеде бас (жоғарғы тақырып) үш деңгейлі құрылымға ие.




Жоғарғы